Brusel 10. marca (TASR) - Rusko možno pripravuje uznanie odštiepeneckej gruzínskej provincie Abcházsko. Niekoľko týždňov po vyhlásení nezávislosti Kosova na to dnes upozornila komisárka Európskej únie pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová.
Moskva minulý týždeň oficiálne zrušila ekonomické sankcie voči separatistickému regiónu, po čom gruzínska vláda obvinila Rusko z pokusu destabilizovať kaukazský región.
Rusko predtým v reakcii na deklaráciu nezávislosti Kosova vyhlásilo, že zmení svoj postoj ku gruzínskym proruským regiónom Abcházsko a Južné Osetsko.
"Existuje rastúce znepokojnie, že Rusko môže pripravovať cestu pre uznanie Abcházska," uviedla komisárka, pričom znovu zdôraznila podporu EÚ súčasným gruzínskym hraniciam.
"Gruzínska územná integrita bola úniou vždy jasne podporovaná," povedala Ferrerová-Waldnerová pred rokovaním ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Témou stretnutia je aj podpora Gruzínska v súčasnej situácii.
Komisárka uviedla, že Švédsko a Poľsko vyzvali úniu na väčšie úsilie pre stabilizáciu Gruzínska pred májovými parlamentnými voľbami. Podľa Ferrerovej-Waldnerovej by európska pomoc mohla zahŕňať ľahšie vstupné víza a obchodnú dohodu.
Niektorí analytici spájajú zrušenie sankcií voči Abcházsku za reakciu na Západom podporované vyhlásenie kosovskej nezávislosti od Srbska.
Moskva zachovávala oficiálny zákaz obchodu s Abcházskom od roku 1996, hoci Gruzínsko tvrdí, že Rusko aj tak v minulosti poskytovalo separatistom finančnú pomoc.
Gruzínski politici uviedli, že zrušenie sankcií na Abcházsko môže Moskve uľahčiť do regiónu posielanie zbraní, vojenského materiálu alebo ruských žoldnierov.
Západné krajiny uznávajúce odtrhnutie Kosova od Srbska zdôrazňujú, že situácia v tejto oblasti je jedinečná a nezakladá žiadny precedens pre iné regióny vo svete.
Správu priniesla agentúra Reuters.