SME

V Malte sa uskutočnia prvé parlamentné voľby od vstupu do EÚ

BRATISLAVA 8. marca (SITA/AP) - Na Malte sa tento víkend konajú parlamentné voľby, ktorým bude po ostrej predvolebnej kampani sprevádzanej obvineniami z korupcie dominovať jediná otázka: Túži malý ostrov ...

BRATISLAVA 8. marca (SITA/AP) - Na Malte sa tento víkend konajú parlamentné voľby, ktorým bude po ostrej predvolebnej kampani sprevádzanej obvineniami z korupcie dominovať jediná otázka: Túži malý ostrov po dvoch desaťročiach takmer nepretržitej vlády jednej strany po zmene? Sobotňajšie voľby sú prvé od vstupu krajiny do Európskej únie v roku 2004 a do eurozóny začiatkom tohto roka. Predvolebná kampaň bola neľútostným súbojom, v ktorom sa súperiace strany navzájom obviňovali z korupcie, podávali na seba žaloby a dokonca bol vydaný zatykač na lídra jednej zo strán. Premiér Lawrence Gonzi z vládnej Národnej strany stojí vo voľbách proti lídrovi Strany práce Alfredovi Santovi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V posledných voľbách na stredomorskom ostrove v roku 2003 obe strany bojovali o to, či má Malta vstúpiť do EÚ. Národná strana presadzovala členstvo v EÚ, socialisti boli proti. Dnes, keď má ostrov pevné miesto v európskych štruktúrach a stabilné hospodárstvo založené na turizme a zakotvené eurom, predvolebná kampaň sa zameriavala na vnútropolitické otázky, najmä boj proti korupcii, zdravotníctvo a životné prostredie. Otázkou pre 315 tisíc oprávnených voličov, ktorí tvoria 78 percent z 400-tisícovej populácie ostrova, je, či veria, že je čas dať šancu niekomu inému.

Národná strana vládne v bývalej britskej kolónii od roku 1987 s výnimkou 22 mesiacov v rokoch 1996-1998, kedy boli pri moci labouristi a Sant bol premiérom. "Niektorí ľudia hovoria: ´So starou vládou sú problémy, no je opozícia lepšia?´," uviedol politický analytik James Debono. "Strana práce je presvedčivejšia v otázke boja proti korupcii, zatiaľ čo v oblastiach ako tvorba nových pracovných miest a zdravotníctvo je lepšia Národná strana," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Národná strana postavila svoju predvolebnú kampaň z väčšej časti na 54-ročnom Gonzim, ktorý má povesť charizmatického lídra. Prišiel s návrhom znižovania daní, z ktorého by podľa neho mala profitovať najmä stredná trieda, a venoval sa aj environmentálnym otázkam. 60-ročný Sant viedol agresívnu kampaň za vznesenie obvinení z korupcie proti členom vlády a Národnej strany. Niekoľko štátnych úradov zasiahli korupčné škandály, a Sant v prípade svojho zvolenia sľubuje väčšiu transparentnosť.

O parlamentné posty sa uchádzajú aj dve menšie strany - krajne pravicová Národná akcia a Strana zelených. Podľa maltských médií bol v stredu na lídra zelených Harryho Vassalla vystavený zatykač v prípade týkajúcom sa vrátenia daní z pridanej hodnoty. Vassallo akékoľvek obvinenia odmieta a tvrdí, že účelom vydania zatykača je zničiť šance jeho strany na úspech vo voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

V hre je 65 parlamentných kresiel. Vo voľbách v roku 2003 Národná strana získala 34 a labouristi 31 kresiel. Znakom, že táto izolovaná krajina medzi Sicíliou a Severnou Afrikou sa modernizuje, je aj to, že voľby boli označené za prvé maltské hlasovanie internetového veku, keďže kandidáti, najmä Gonzi, sa v snahe zasiahnuť mladších voličov prezentovali na internetových stránkach ako je napríklad portál YouTube či zoznamovacia sieť Facebook.


Medzinárodný menový fond

Francúzsky minister financií Eric Lombard.

Francúzskej vláde sa nedarí dostať rozpočtový deficit a rastúci dlh pod kontrolu.


TASR
Montáž automobilov vo výrobnej hale spoločnosti Kia Slovakia v   Tepličke nad Váhom pri Žiline.

Oživenie exportu sa spomaľuje v dôsledku priamych a nepriamych účinkov zvýšeného globálneho protekcionizmu.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 189
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 720
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 580
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 581
  5. Plátené tašky a opakované použitie 4 008
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 953
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 592
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR
Ilustračné foto.

V roku 2021 skupina poslancov označila chov domácich zvierat za deštruktívny spoločenský problém.


TASR 1
Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Sportnet

Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Futbalový agent Martin Petráš.

EURO U21 je najväčšie futbalové podujatie, ktoré môže Slovensko usporiadať.


TASR
Centrálny kurt Philippa Chatriera počas zápasu Lorenzo Musetti - Carlos Alcaraz v semifinále Roland Garros 2025.

Núdzové riešenie z 80-tych rokoch 19. storočia sa ukázalo ako revolučné.


Jan Kamarád
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu