Santo Domingo 7. marca (TASR) - Venezuelský prezident Hugo Chávez vyzval dnes na zmiernenie napätia v medzinárodnej kríze, ktorá vypukla po víkendovom útoku kolumbijských jednotiek na pozície ľavicových povstalcov v Ekvádore.
Chávez sa spolu s ďalšími latinskoamerickými lídrami zúčastňuje summitu skupiny Rio, ktorý sa dnes začal v Dominikánskej republike. Zoskupenie združuje 20 krajín strednej a Južnej Ameriky a Karibiku.
Rokovaniam schôdzky, ktorá sa mala pôvodne zamerať predovšetkým na energetické otázky, bude pravdepodobne dominovať aj riešenie regionálneho sporu okolo Kolumbie.
"Je potrebné sa trochu vychladnúť a schladiť si nervy," povedal Chávez pred začiatkom rokovaní summitu. "Myslím, že dnešné stretnutie bude pozitívne, pretože prospeje diskusii. A to je prvý krok k tomu, aby sme našli cestu."
Ekvádorský prezident Rafael Correa zopakoval, že jeho krajina žiada od Kolumbie ospravedlnenie za sobotňajšiu "agresiu" a požaduje záruky, že sa podobný incident už nebude opakovať. Kolumbijský prezident Álvaro Uribe zase vyhlásil, že Ekvádor nespolupracuje v boji proti terorizmu.
Summit v Santo Domingu je prvým podujatím, na ktorom sa od vypuknutia krízy spoločne zišli Chávez, Correa i Uribe. Schôdzku otvoril prezident Dominikánskej republiky Leonel Fernandez, ktorý zdôraznil potrebu spoločného postupu Latinskej Ameriky pri urovnaní súčasných sporov.
Prezidenti by dnes mali rokovať aj o návrhu rezolúcie, zdôrazňujúcej potrebu rešpektovania štátnej suverenity štátov. Jeden z mála lídrov regiónu, ktorí v súčasnosti stoja na strane Kolumbie, je salvádorský prezident Tony Saca.
Správu priniesla agentúra AP.
2 rsc bar