Philadelphia 7. marca (TASR) Prekvapivý vývoj nominačného procesu v Demokratickej strane prenesie na sedem týždňov pozornosť celých USA do štátu Pensylvánia, kde sa 22. apríla uskutočnia primárne voľby.
Kandidáti tu minú milióny dolárov na reklamu a na platy členom miestnych volebných štábov. Kampaň prospeje aj reštauračným a hotelovým službám, ktoré podľa odhadov demokratického politického konzultanta Neila Oxmana môžu zaznamenať mimoriadne tržby v objeme až 30 miliónov USD. Informoval o tom denník The Philadephia Inquirer.
"Budú tu tisíce ľudí, pracujúcich pre jednu či druhú stranu, ktorí sa tu zdržia jeden až sedem týždňov," uviedol Oxman. "Ekonomicky to bude injekcia priamo do žily a pocíti ju celý štát," dodal pre denník dekan Fakulty pre hotelové a reštauračné služby Univerzity Widener Nick Hadgis. Podľa neho si kandidáti rezervujú banketové a konferenčné miestnosti vo viacerých mestách a prinesú financie aj do komunít, ktorým inak nikto nevenuje pozornosť.
"Dať dokopy volebný míting stojí 20 až 30 tisíc USD," odhadol náklady miestny politický konzultant Ken Snyder. Podľa neho kampaň pomôže najmä reštauráciám, hotelom, kopírovacím službám, predajcom kancelárskych potrieb, ale aj všetkým, ktorých služby sú potrebné počas mítingu. Od technikov až po kvetinárov, od ktorých budú organizátori na poslednú chvíľu kupovať kvetinovú výzdobu pre pódium.
Tesným výsledkom doterajších volieb sa najviac tešia televízne spoločnosti v Pensylvánii. Tie by mali za predaj reklamy podľa Oxmana získať okolo 10 miliónov dolárov. "Nevyhnutne sme potrebovali, aby Clintonová v Texase a Ohio vyhrala, aby malo zmysel viesť súboj na ďalšom trhu," uviedol viceprezident televíznej stanice WCAU Joe Collins.
V primárnych voľbách v štáte Pensylvánia sa bude rozhodovať o určení 158 delegátov nominačného kongresu demokratov. Pôvodne sa predpokladalo, že v tomto termíne bude už o menách prezidentských kandidátov rozhodnuté. Zatiaľ má však nomináciu istú len republikán John McCain, ktorý sa po utorkových voľbách stal nominantom svojej strany na funkciu amerického prezidenta.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) hol