BRATISLAVA 6. marca (SITA) - Ministri zahraničných vecí NATO sa museli vo štvrtok v Bruseli zaoberať bizarným a zároveň emocionálnym konfliktom. Grécko sa totiž vyhráža, že bude vetovať vstup Macedónska do Severoatlantickej aliancie. Dôvodom sú užívacie nároky Atén na názov balkánskeho štátu.
Grécko sa už od rozpadu Juhoslávie v roku 1991 pokúša zabrániť vzostupu svojho maličkého suseda Macedónska. "Macedónsko je grécke," tvrdia Atény s odvolaním sa na rovnomenný severogrécky región Makedónia, ktorého názov sa v mnohých jazykoch neodlišuje od názvu Macedónsko alebo Macedónia.
Konflikt siaha až do Antiky. V štvrtom storočí pred naším letopočtom zahŕňala ríša Alexandra Veľkého v tejto oblasti nielen severné Grécko, ale aj západ Bulharska a tiež dnešnú Macedónsku republiku. Gréci vidia v Macedónsku, podobne ako Srbi v Kosove, svoju historickú kolísku.
V roku 1993 prijalo OSN Macedónsko pod názvom Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (angl. FYROM). Slovensko a mnohé iné štáty uznávajú aj macedónsky názov Macedónsko/Macedónska republika a aj „medzinárodný“ názov FYROM. Turecko ako historický nepriateľ Grékov akceptuje jednoznačne názov Macedónsko. OSN sa snaží už 15 rokov spor vyriešiť.