Washington 6. marca (TASR) Včerajšie primárne voľby v štyroch amerických štátoch nepriniesli odpoveď na otázku, ktorý z demokratických kandidátov by sa mal stať oficiálnym nominantom strany na funkciu prezidenta. V troch štátoch (Ohio, Texas, Rhode Island) vyhrala primárky senátorka Hillary Clintonová, vo Vermonte patrilo víťazstvo senátorovi Barackovi Obamovi. Rozhodujúcim číslom pre oboch je pritom počet získaných delegátov pre celoamerický nominačný kongres. Obama ich má priebežne podľa odhadov spravodajskej stanice CNN 1520 a Clintonová 1424.
Podľa prepočtov CNN získala Clintonová v tzv. druhý super utorok zatiaľ 155 delegátov, Obama 137. Stále však nie sú známe výsledky straníckych nominačných porád v Texase, v ktorých voliči rozhodli o alokácii 64 delegátov. Aj keď Clintonová napokon v utorok nezískala výrazne viac delegátov než Obama, jej víťazstvo v dvoch ľudnatých štátoch vnieslo do jej volebnej kampane nový dych.
Clintonová vo svojom raňajšom rozhovore pre televíznu stanicu CBS uvažovala aj o možnej spolupráci s Obamom. Podľa nej môže súboj oboch politikov viesť k spoločnej kandidatúre prezidenta a viceprezidenta. Američania označujú túto kombináciu "vysnívaným hlasovacím lístkom". "Ale samozrejme musíme rozhodnúť, koho meno bude na vrchu. A ja si myslím, že ľudia v Ohiu veľmi jasne povedali, že to mám byť ja," povedala Clintonová, ktorá však v celkovom počte delegátov za Obamom zaostáva o 96 hlasov. Pokiaľ sa berú do úvahy len hlasy volených delegátov, a nie straníckych funkcionárov, Obamov náskok predstavuje 135 hlasov.
Senátor vo svojich mediálnych vystúpeniach v stredu pripomenul, že ani po utorku nestratil prvenstvo v počte delegátov a skonštatoval, že proti republikánskemu kandidátovi Johnovi McCainovi má oveľa väčšie šance uspieť než Clintonová. "Myslím, že som v oveľa silnejšej pozícii ísť proti republikánom než ona, inak by som sa o nomináciu neusiloval," povedal Obama v stredu počas stretnutia s novinármi.
Do ostrého volebného súboja prispel Obamov štáb po voľbách aj novým obvinením, podľa ktorého Clintonová odmieta zverejniť svoje daňové priznanie. Obamov tím vyzval Clintonovú na zverejnenie týchto dokumentov už pred mesiacom, keď na verejnosť prenikli informácie, že bývalá prvá dáma investovala do vlastnej prezidentskej kampane 5 miliónov USD zo súkromných zdrojov.
Volebný proces pokračuje v USA už v sobotu nominačnými poradami demokratov vo Wyomingu. V utorok 11. marca prídu na rad primárne voľby v štáte Mississippi. Rozhodujúcim štátom pre demokratov bude Pensylvánia, kde sa bude voliť 22. apríla. Stranícke nominácie demokratov a republikánov budú oficiálne potvrdené na národných nominačných kongresoch v auguste a v septembri. Americkí voliči potom 4. novembra vo všeobecných voľbách vyberú svojho budúceho prezidenta. Ten sa oficiálne ujme funkcie v januári 2009.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) kol