Brusel 5. marca (TASR) - Členské krajiny Európskej únie sa na dnešnom zasadnutí na úrovni veľvyslancov dohodli na spoločných princípoch pri riešení otázky zrušenia amerických víz pre občanov únie.
Cieľom EÚ je, aby všetky členské krajiny boli čo najskôr zapojené do bezvízového režimu označovaného ako visa waiver program (VWP), aby sa tak zaistilo rovnocenné zaobchádzanie so všetkými občanmi únie. Do VWP momentálne patria staré členské krajiny s výnimkou Grécka a z nových štátov len Slovinsko. Na ostatné štáty sa vzťahuje vízový režim.
Česká republika minulý týždeň podpísala s USA memorandum, ktoré má viesť k zrušeniu víz pre českých občanov. Brusel tento postup kritizoval v obavách, že by mohlo dôjsť k rozporu s niektorými oblasťami európskej legislatívy či kompetencií EÚ. Konkrétne ide o to, aby sa členské krajiny nezaviazali v oblasti bezpečnostných opatrení k niečomu, čo je nad rámec doterajších dohôd EÚ s USA. Ministri vnútra krajín EÚ sa preto na svojom minulotýždňovom zasadnutí dohodli, že sa stanovia určité mantinely, v rámci ktorých sa pri bilaterálnych rokovaniach musia členské krajiny pohybovať.
Dokument o spoločných princípoch, ktorý dnes zverejnilo slovinské predsedníctvo, okrem iného konštatuje, že spoločná vízová politika spadá do kompetencie EÚ a členské krajiny sú povinné rešpektovať princíp solidarity.
Vo svojich rokovaniach s USA musia členské krajiny podľa dohody rešpektovať skutočnosť, že v súvislosti s uchovávaním dát o pasažieroch je postačujúca nedávno podpísaná dohoda medzi EÚ a USA, a nemožno preto poskytovať americkým úradom žiadne ďalšie údaje. Krajiny sa okrem toho nesmú zaviazať k poskytovaniu prístupu americkým úradom k policajným a vízových databázam či informačným systémom EÚ. Rovnako sa považujú za dostatočné aj bezpečnostné predpisy platné na letiskách.
O dohodnuté princípy sa bude opierať aj tzv. trojka EÚ pri nadchádzajúcich rokovaniach s USA, ktoré sa uskutočnia 13. marca v Slovinsku. (spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar