Praha 5. marca (TASR) V Českej republike by mohli v budúcnosti existovať iba dve tajné služby: rozviedka a kontrarozviedka, ktoré by mali v sebe civilné aj vojenské časti. Vecný zámer zákona, ktorý ráta z transformáciou dnes existujúcich troch tajných služieb na dve, dnes podporila Bezpečnostná rada štátu.
K prípadnej realizácii projektu však povedie ešte dlhá cesta - od schválenia zákona vládou, cez schvaľovací proces v parlamente, až po podpis prezidenta.
V ČR dnes existujú dve civilné tajné služby a jedna vojenská. Kým armáda pred niekoľkými rokmi vytvorila Vojenské spravodajstvo, ktoré zastrešilo vojenskú rozviedku aj kontrarozviedku, nevojenské otázky sú v kompetencii civilnej kontrarozviedky, Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), a civilnej rozviedky, Úradu pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI).
Po reforme by existovala ďalej BIS, ktorá by plnila aj vojenské kontrarozviedne úlohy, a nová zjednotená rozviedka - Národná spravodajská služba. Reforma tajných služieb by tak znamenala opätovné rozdelenie vojenských spravodajcov do dvoch služieb.
Plánované zmeny v tajných službách pravdepodobne narazia na odpor v parlamente. Podľa poslanca ČSSD Františka Bublana, ktorý bol v minulosti ministrom vnútra aj šéfom civilnej rozviedky, transformácia tajných služieb nie je nevyhnutná. Bublanovi, ktorý v dolnej komore šéfuje bezpečnostnému výboru, vadí, že vláda vecný zámer zákona neprerokovala s výborom a on ako predseda nedostal pozvanie ani na rokovanie BRŠ.
Obavy majú aj niektorí predstavitelia Vojenského spravodajstva, a to najmä preto, aby zmeny neohrozili spoluprácu v rámci NATO.
Reforma by mala vniesť nový poriadok do kontroly tajných služieb. Kým dnes civilná rozviedka nepodlieha žiadnej parlamentnej kontrole, vecný zámer zákona ráta s tým, že obe tajné služby by mali dvojstupňovú kontrolu. Prvý stupeň by predstavovali orgány zložené z poslancov a druhý stupeň nezávislý kontrolný orgán.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar