Budapešť 5. marca (TASR) Protesty Maďarov žijúcich na Slovensku a slovenských odborných organizácií boli zbytočné, slovenská vláda dnes prijala návrh nového školského zákona. Podľa názorov predstaviteľov maďarskej menšiny vládne snahy "oblečené do reformného rúcha" sú namierené proti maďarským školám na Slovensku, a ich konečným cieľom je asimilácia Maďarov, píše maďarská tlačová agentúra MTI.
MTI informuje o zmenách, ktoré zákon prináša, a zverejňuje aj reakcie podpredsedu SMK Miklósa Duraya, ktorý ako pripomína MTI bol v 70. rokoch minulého storočia väznený práve za svoje aktivity v záujme ochrany vzdelávania maďarskej menšiny v jej materskom jazyku, a exministra školstva za SMK Lászlóa Szigetiho.
Podľa Duraya v Československu a potom aj v národnej politike jeho nástupníckeho štátu SR, bolo dôsledným strategickým cieľom potláčanie vyučovania v maďarskom materinskom jazyku. Politik SMK vykreslil pre MTI jednotlivé obdobia a mieru potláčania maďarského vzdelávania v nich.
Po zmene režimu, keď sa podľa jeho vyjadrenia strana Jána Slotu dostala do vlády, sa opäť spustila mašinéria asimilácie Maďarov žijúcich na Slovensku podľa sovietskeho vzoru, ako tomu bolo v 70. rokoch, proti nej sa však úspešne postavili maďarskí rodičia a pedagógovia.
Podľa Duraya sa aj teraz deje to isté, možno nie takým hrubým spôsobom, ale prefíkanejšími prostriedkami. "Slúži to iba tým, ktorí sa nevzdávajú snáh asimilácie hornozemských Maďarov," konštatoval podpredseda SMK.
Prijatý návrh neobsahuje skutočné zámery potrebné k reforme školstva, posilňuje však ústredné riadenie verejného vzdelávania, oslabuje samosprávnu silu škôl, možnosť uplatnenia subsidiarity a to žiaľ v súlade so snahou urýchlenia asimilovania Maďarov, komentoval pre MTI návrh zákona Szigeti.
Podľa jeho slov zákon obmedzuje možnosť, aby si maďarské školy vytvorili vlastný pedagogický program, zužuje možnosť výučby maďarského jazyka a rozširuje možnosti vyučovania štátneho jazyka.
Snahou navrhovateľa zákona bolo to, aby žiaci maďarských škôl sa učili výhradne z učebníc, ktoré boli centrálne schválené a boli preložené zo slovenského jazyka, poznamenal exminister školstva.
Všetci poslanci SMK budú samozrejme hlasovať v parlamente proti prijatiu návrhu zákona, ale možno očakávať, že tak urobia aj ďalšie dve slovenské opozičné strany. To však nič nemení na skutočnosti, že poslanci vládnej koalície budú mať potrebnú jednoduchú väčšinu hlasov k prijatiu zákona, dodal Szigeti.