Brusel 5. marca (TASR) - Najväčšia frakcia Európskeho parlamentu je presvedčená, že v otázke rokovaní o zrušení amerických víz pre občanov krajín Európskej únie by bolo vhodné postupovať spoločne. Napriek tomu však Skupina Európskej ľudovej strany - Európskych demokratov (EPP-ED) na svojom dnešnom zasadnutí neodsúdila krajiny, ktoré sa rozhodli postupovať individuálnou cestou.
Problematika amerických víz rezonuje v poslednom období v Bruseli vo väčšej miere vzhľadom na rozhodnutie Českej republiky podpísať s USA memorandum o porozumení, ktoré by malo viesť k zrušeniu vízovej povinnosti pre českých občanov.
Európska komisia v tejto súvislosti vyzvala členské krajiny na spoločný postup a solidaritu. Českí predstavitelia však pripomínajú, že spoločný postup v rámci EÚ ani po takmer štyroch rokoch od rozšírenia EÚ neviedol k zrušeniu amerických víz pre občanov nových členských krajín. Podobné plány zo strany Slovenska avizoval minulý týždeň aj slovenský minister vnútra Robert Kaliňák na základe rovnakej argumentácie.
Vo frakcii EPP-ED podľa jednej z jej členiek Edit Bauer odzneli jasné vyhlásenia, aby EÚ postupovala jednotne voči USA, pretože individuálny postup a uzatváranie zvláštnych dohôd frakcia nepovažuje za "celkom čistú politickú hru". Českí europoslanci na zasadnutí frakcie však varovali pred tým, aby EÚ zasahovala do procesu rozbehnutého Prahou, pretože by to mohlo mať negatívny dopad na nadchádzajúci proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy.
"Ja som presvedčená, že EÚ stráca na vážnosti, ak jednotlivé krajiny budú hrať svoje politické hry a budú otvárať svoje procesy rokovaní, ale na druhej strane som tiež absolútne presvedčená, že EÚ by mala byť razantnejšia, solidárnejšia a mala by rokovať aj za tie krajiny, ktoré doteraz rokujú samy za seba," myslí si Bauer.
Členské krajiny, voči ktorým Washington uplatňuje vízový režim (Grécko a všetky nové krajiny s výnimkou Slovinska), podľa slovenskej europoslankyne právom očakávajú takýto rozhodnejší postup Bruselu. Plány Slovenska v tomto smere sú preto podľa Bauer absolútne oprávnené, hoci osobne by skôr uvítala, keby Brusel vyvinul väčší nátlak na Washington s cieľom dosiahnuť rovnocenný prístup amerických úradov voči občanom všetkých krajín EÚ.
Podľa neoficiálnych informácií by túto tému na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí europarlamentu mohla otvoriť socialistická frakcia. Jej slovenský člen Vladimír Maňka to zatiaľ nevedel potvrdiť. Aj on síce podporuje spoločné riešenia v rámci únie, musia však byť efektívne. V opačnom prípade je podľa neho logické, že členské krajiny konajú na vlastnú päsť.
"Ja som osobne skutočne za spoločné postupy, ale musia viesť k cieľu. Ak k cieľu nevedú, tak nemôžeme odsúdiť žiaden členský štát, ktorý koná individuálne," zdôrazňuje Maňka, ktorý preto podporuje slovenské plány na podpis memoranda s USA.
Individuálne postupy prednedávnom ostro kritizovala poslankyňa z frakcie liberálov (ALDE) a spravodajkyňa pre uchovávanie osobných dát o pasažieroch leteckej dopravy Sophia in't Veldová, ktorá spolu so svojou kolegyňou, spravodajkyňou pre vízový informačný systém Sarah Ludfordovou, v mene frakcie vyzvala krajiny strednej a východnej Európy, aby nepodľahli tlaku administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha a nepodpisovali takéto dohody. Táto otázka je podľa ALDE v kompetencii EÚ.