Madrid/Brazília 5. marca (TASR) - Španielsko bude sprostredkovateľom v kríze medzi Kolumbiou a Ekvádorom, svojimi bývalými kolóniami, ktorú vyvolal kolumbijský útok na ľavicových povstalcov na ekvádorskom území. Oznámil to dnes šéf španielskej diplomacie Miguel Ángel Moratinos.
Ekvádor po víkendovom útoku prerušil diplomatické styky s Kolumbiou a žiada ospravedlnenie za prienik hranice. Spolu s Venezuelou tiež presunul vojakov ku kolumbijskej hranici. Moratinos pre štátny rozhlas uviedol, že v utorok hovoril s rezortnými kolegami z oboch bývalých španielskych kolónií a dohodol sa s nimi na rozhovoroch s cieľom obnoviť normálne vzťahy.
Ekvádorsky prezident Rafael Correa medzitým požiadal Organizáciu amerických štátov (OAŠ), aby čo najskôr zaujala jasné stanovisko proti Kolumbii. Podľa jeho slov by mala potvrdiť zvrchovanosť územia krajín a odsúdiť kolumbijský útok, "aby to v Latinskej Amerike už nikdy nebolo pripustené".
Correa hovoril s novinármi po stretnutí s brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silva, ktorého regionálna diplomatická veľmoc vyzvala Kolumbiu na ospravedlnenie, rovnako ako väčšina ďalších latinskoamerických krajín.
Silva uviedol, že operácia kolumbijskej armády proti povstalcom na území Ekvádoru nebola správna. Vyjadril však presvedčenie, že regionálni lídri nájdu pokojné a mierové riešenie krízy.
Ekvádorský líder v rámci cesty po Latinskej Amerike, na ktorej hľadá podporu v najvážnejšom regionálnom spore za celé roky, navštívi po Brazílii aj Venezuelu, Panamu, Nikaraguu a Dominikánsku republiku.