ĽUBĽANA 5. marca (SITA/AP) - Slovinskí zákonodarcovia sa vo štvrtok podľa všetkého stanú prvými zo štátov bývalej Juhoslávie, ktorí oficiálne uznajú kosovskú nezávislosť. Vláda Slovinska, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou Európskej únie, požiadala parlament o uznanie Kosova. Poslanci parlamentu pravdepodobne podporia uznanie nezávislosti aj napriek obave, že by to mohlo poškodiť slovinské obchodné záujmy v Srbsku.
Srbsko vyhlásilo, že vzťahy s krajinami, ktoré uznajú nezávislosť Kosova, sa môžu zhoršiť. Počas protikosovských nepokojov minulý mesiac bolo zničené aj slovinské veľvyslanectvo v Belehrade.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť 17. februára a už bolo uznané Spojenými štátmi americkými a vedúcimi štátmi EÚ vrátane Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie.
Minister zahraničných vecí Slovinska Dimitrij Rupel povedal, že vláda podporila nezávislosť Kosova a poukázal na "zvláštne okolnosti" vrátane jeho štatútu ako autonómneho regiónu v rámci bývalej Juhoslávie. Vláda argumentovala tým, že nezávislosť by mohla pomôcť k stabilite na Balkáne. Informovala o tom štátna tlačová agentúra STA.
Slovinsko bolo súčasťou juhoslávskej federácie, ktorú tvorilo šesť štátov vrátane Srbska a Kosova, kým v roku 1991 vyhlásilo samostatnosť. Juhoslávska armáda sa snažila tomu zabrániť, čo vyústilo do 10-dňového konfliktu.
Vyhlásenie nezávislosti Chorvátska a Bosny spustilo oveľa dlhšie trvajúce a krvavejšie boje. Belehrad totiž podporoval srbských bojovníkov operujúcich na území týchto štátov. Oba štáty nakoniec získali nezávislosť, rovnako ako Macedónsko a Čierna Hora, ktorých osamostatnenie prebehlo mierovou cestou.
Ostatné štáty bývalej Juhoslávie sa zatiaľ zdráhajú uznať nezávislosť Kosova, pretože sa obávajú obnovenia napätia s Belehradom. Chorvátsko vyhlásilo, že s uznaním Kosova ešte počká. Bosna to ani nezvažuje, pretože Srbi, ktorí kontrolujú polovicu štátu, s tým súhlasiť nebudú.