New York 3. marca (TASR) - Bezpečnostná rada OSN schválila dnes takmer jednomyseľne tretiu sériu sankcií voči Iránu. Na islamskú republiku ich uvalila v dôsledku toho, že odmieta zastaviť citlivé nukleárne aktivity.
Za nové sankcie hlasovalo 14 z 15 členov BR OSN, Indonézia sa ako jediná zdržala hlasovania. Ich prijatie je dôrazným signálom pre Teherán, že jeho odmietanie pozastaviť program obohacovania uránu je neprijateľné a že týmto postojom sa vystavuje ďalším sankčným opatreniam. Nová rezolúcia po prvý raz zakazuje obchodovať s Iránom s tovarom využiteľným na civilné i vojenské účely.
Teherán popiera obvinenia Západu zo snahy získať jadrové zbrane a ignoroval doterajšie rezolúcie BR OSN žiadajúce, aby zastavil obohacovanie uránu. Týmto procesom by okrem paliva pre jadrové elektrárne mohol získať aj materiál pre atómové zbrane.
Veľvyslanec Iránu pri OSN Muhammad Chazaí Bezpečnostnej rade krátko pred hlasovaním povedal, že vláda jeho krajiny nevyhovie novej rezolúcii, pretože porušuje medzinárodné právo. Podľa jeho slov tiež poškodzuje dôveryhodnosť BR OSN, ktorá sa stala "len nástrojom národnej zahraničnej politiky niekoľkých krajín".
Na návrhu nových sankcií sa dohodli v januári piati stáli členovia BR OSN a Nemecko. Washington dúfal v rýchle hlasovanie, rokovania sa však ťahali ešte mesiac a pol.
Výhrady k rezolúcii v rade pôvodne vyjadrili Líbya, Vietnam, Juhoafrická republika a Indonézia, ktoré spochybnili potrebu ďalších sankcií v čase, keď sa podľa dozornej agentúry OSN spolupráca Teheránu s inšpektormi svetovej organizácie výrazne zlepšila.
Britský veľvyslanec John Sawers vo vyhlásení v mene piatich stálych členov BR OSN a Nemecka oznámil, že požiadali šéfa zahraničnej politiky EÚ Javiera Solanu, aby sa stretol s hlavným iránskym vyjednávačom Saídom Džalílím v snahe vyriešiť spor.
Nová rezolúcia obsahuje ďalšie cestovné a finančné obmedzenia týkajúce sa menovaných iránskych občanov a spoločností, niektoré sankcie stanovuje ako povinné. Dve predošlé rezolúcie so sankciami schválila BR OSN jednomyseľne v decembri 2006 a marci 2007.
Diplomati označili tretiu sankčnú rezolúciu za mierne sprísnenie doterajších opatrení. Ide podľa nich o maximum, ktoré mohol Washington dosiahnuť po prekvapivej decembrovej správe amerických tajných služieb, podľa ktorej Irán ešte v roku 2003 zrušil svoj jadrový zbrojný program.
Správu priniesli agentúry Reuters a AP.