SME

Rusko povedie Medvedev

Prezidentské voľby vyhral Dmitrij Medvedev, o moc sa však podelí so svojím predchodcom Putinom.

Dmitrij Medvedev a Vladimir Putin.Dmitrij Medvedev a Vladimir Putin. (Zdroj: TASR/AFP)

Moskva, 3.marec - Do Kremľa sa o mesiac nasťahuje Dmitrij Medvedev. Kandidát, ktorého si za svojho nástupcu vybral odchádzajúci prezident Vladimir Putin, vyhral včerajšie prvé kolo ruských prezidentských volieb.

Po spracovaní hlasovacích lístkov z polovice všetkých volebných miestností sú výsledky nasledovné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dmitrij Medvedev (Jednotné Rusko) 68,19 %
Gennadij Ziuganov (Komunistická strana) 18,55 %
Vladimir Žirinovskij (LDPR) 10,63 %
Andrej Bogdanov (Demokratická strana) 1,36 %

SkryťVypnúť reklamu

Rusko má tretieho prezidenta a spolu s ním aj najväčšiu neznámu: ako bude spolupracovať s Putinom, ktorý sa teší v krajine najväčšej autorite. „Sme vo veľmi zvláštnej situácii, keď z postu prezidenta odchádza politik na vrchole svojej popularity," hovorí analytička moskovského Carnegieho centra Maša Lipman. Niet pochýb, že tým hlavným arbitrom, aspoň v najbližšom čase, zostane Putin."

Dvojvládie

Putin, ktorý podľa ústavy nemohol kandidovať tretí raz za sebou, vyhlásil, že ak vyhrá Medvedev, stane sa jeho premiérom. „Vzniknú dve centrá moci, na jednej strane prezident, na druhej Putin. Ako bude ich spolupráca prebiehať, je zatiaľ najväčšia záhada," hovorí Lipman.

Vládni predstavitelia na všetkých úrovniach sú podľa týždenníka Russkij reporter dezorientovaní a netušia, kto bude skutočným lídrom krajiny. Až 37 percent ľudí si v prieskume, ktorý si týždenník objednal, myslí, že po voľbách ostane tým hlavným Putin. O Medvedevovi to tvrdí len 22 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je vylúčené, že vo vnútri Kremľa vypukne boj o vplyv medzi dvomi hlavnými politickými klanmi. Na jednej strane „liberáli" reprezentovaní Medvedevom, na druhej predstavitelia bezpečnostných zložiek, „siloviki", ktorých vplyv po nástupe bývalého agenta KGB, Putina, mimoriadne narástol.

Žiadne voľby

Medvedove včerajšie zvolenie bolo považované za formalitu a jediné, čo nemal Kremeľ zabezpečené, bola vysoká účasť. Tú si podľa viacerých správ zaisťovali štátne orgány nátlakom na svojich zamestnancov či študentov.

„Objavilo sa viacero perzekúcií a vyhrážok, ak nebude zabezpečený dostatok hlasov," hovorí ruská výskumníčka medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch Taťjana Lokšina. Voľby boli podľa nej najmenej súťaživými v histórii. „Rozhodlo sa už, keď Putin oznámil svojho favorita."

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodní pozorovatelia OBSE sa pre obmedzenia z ruskej strany na voľbách nezúčastnili. Už skôr však naznačili, že podobne ako tie decembrové parlamentné voľby nebudú slobodné a férové.


Najmocnejší oslávili voľby spolu na obede

Za jedným stolom sedeli spolu ruský prezident, jeho čerstvý nástupca, šéfovia parlamentu aj premiér.

MOSKVA. Prezidentské voľby, prvý sviatok jari. Aj tak presviedčali ruských voličov bilbordy, aby išli voliť. Napriek tomu, že ich výsledok bol vopred dobre známy.

O tom, že sú voľby, sa mohli presvedčiť aj všetci cestujúci v moskovskom metre. Kúpené lístky im to nezabudli pripomenúť. Hlasovania sa dokonca nevyhol ani ruský kozmonaut Jurij Melenčenko na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Jediný favorit volieb Dmitrij Medvedev mal včera výbornú náladu a tiež hovoril o novom ročnom obbdobí.
„Síce prší, ale prišla jar," povedal podľa agentúr Medvedev potom, ako odvolil v jednej z moskovských volebných miestností. Zlú náladu v deň volieb nemal ani Vladimir Putin, hoci už podľa ústavy nemohol po tretíkrát kandidovať, aj keby to väčšina Rusov privítala.

SkryťVypnúť reklamu

Obed na počesť Medvedeva

Podobne ako po parlamentných voľbách, aj teraz išiel na obed. Tentoraz to však poňal ozaj slávnostne. Zavolal naň šéfov hornej aj dolnej komory parlamentu Sergeja Ivanova aj Borisa Gryzlova i premiéra Viktora Zubkova. A nechýbal ani očakávaný víťaz volieb Dmitrij Medvedev.

V takej zostave už dlho nebudú. Za jedným stolom sa mohli radiť, ako to bude vyzerať, keď sa Putin o mesiac odsťahuje z Kremľa do Bieleho domu, ako sa prezýva ruské sídlo vlády. „Kto vie, ako to bude vyzerať po voľbách?" povedal pre agentúru Bloomberg bývalý americký veľvyslanec v Rusku Thomas Pickering.

Komu zavolá šéf FSB?

Aj jeho najviac zaujíma, ako si moc podelí nový prezident so svojím predchodcom. „Ministri obrany, zahraničia či šéfovia tajných služieb vždy zodpovedali prezidentovi. Budú aj teraz novému prezidentovi alebo sa nejako nasmerujú na nového premiéra?" dodal Pickering.

SkryťVypnúť reklamu

Vyvolený prezident Dmitrij Medvedev môže priblížiť Rusko viac k Západu, ale aj zostať v Putinovom tieni.

PETROHRAD, MOSKVA. Takého mladého prezidenta Rusko ešte nemalo. Dmitrij Medvedev má 42 rokov.Tajomstvo raketového vzostupu workoholického právnika, ktorý vedel byť naraz prvým vicepremiérom, šéfom Gazpromu aj prezidentským kandidátom, sa skrýva v jeho kamarátstve s Vladimirom Putinom. Ten podobne ako Medvedev pochádza z Petrohradu, odkiaľ ho pred necelými desiatimi rokmi stiahol do Kremľa.

Medvedev, podobne nízky ako Napoleon, svoje ambície nikdy nedával najavo. „Bude Putinom číslo dva," hovorí petrohradský sociológ a šéf Nezávislého výskumného cetra Viktor Voronkov. Nikto nepochybuje, že keď o mesiac nastúpi do úradu, vymenuje takú vládu, akú mu už nadiktoval Putin.
„Ak príde zmena, tak až neskôr," hovorí ruská analytička Maša Lipman.

SkryťVypnúť reklamu

Medvedev má imidž skromného politika, ale nikto netuší, čo s ním urobí najsilnejšia funkcia v krajine.
Narozdiel od Putina nepôsobil v tajných službách a často rozpráva o slobodnej spoločnosti. Hovorí po anglicky. Na nedávnej ekonomickej konferencii sa ukázal s novým telefónom iphone, ktorý sa v Rusku ešte nepredáva a využil ho pri hľadaní najnovšej ekonomickej štatistiky. Jeho ambíciou je dostať Rusko medzi päť najsilnejších ekonomík sveta.

Pre západné médiá predstavuje politika, ktorý by mohol priblížiť Rusko viac k Európe. „Nie je tak ostro proti Západu ako Putin," hovorí sociológ Voronkov. Zmenu kontinuity však málokto čaká. „Medvedev sa nikdy nepresadzoval za slobodu tlače či ľudské práva. Jeho slová považujem len za rétoriku," hovorí Lipman.
Týždenník Economist mu vyčítal, že sa nepokúsil zreformovať Gazprom. Aj preto predpovedá, že k veľkým zmenám v Rusku nedôjde.

SkryťVypnúť reklamu

Mirek Tóda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 398
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 999
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 692
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 258
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 097
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 735
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 653
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 643
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu