Moskva 2. marca (TASR) - Nastal čas, aby Slovensko využilo svoju geografickú polohu a stalo sa mostom medzi Východom a Západom. Po pracovnej návšteve ruskej Štátnej dumy to na margo rokovaní s jej podpredsedom Alexandrom Babakovom poznamenala podpredsedníčka Národnej rady SR Anna Belousovová (SNS).
"Informovala som ho o dobrom vývoji slovenskej ekonomiky a oblastiach, kde vidím priestor pre spoločné záujmy. Slovensko je podľa mňa príťažlivou krajinou pre ruské investície," povedala s dodatkom, že to sa netýka len energetiky, ale napríklad aj turistického ruchu či budovania infraštruktúry. "Rusko je demokratická krajina a vzťahy s ním sa budú rozvíjať či už ekonomické, alebo kultúrne či politické. My by sme mali urobiť ako Slovensko všetko preto, aby nás tento rozvoj vzťahov neobišiel," dodala.
Belousovová informovala ruského partnera aj o názore slovenského parlamentu na kosovský problém, kde deklarácia NRSR jednoznačne odmieta uznanie Kosova ako samostatného štátu v prípade, že s tým nebude uzrozumená srbská strana. "Stanovisko Ruska je totožné," poznamenala. Po Kosove podľa Belousovovej "začína doba chaosu, kedy určite vieme, čo neplatí, ale nevieme, čo platí - možno okrem práva silnejšieho".
Belousovová: Volič si vyberá vždy z toho, čo sa mu ponúka
Nikto, kto reálne posudzuje globálnu politiku, nepotrebuje slabé Rusko a aj Slovensku by výrazná zmena kurzu tejto krajiny neprospela. Na margo dnešných volieb ruského prezidenta to pre TASR uviedla prvá podpredsedníčka SNS a podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Anna Belousovová, ktorá je na pracovnej návšteve v ruskej Štátnej dume.
"Rusi si volebné programy jednotlivých kandidátov dešifrujú veľmi jednoducho - či chcú zmenu, alebo nie. To je celý leitmotív volebnej kampane," komentovala rozhodovanie ruských voličov Belousovová.
Proti chránencovi súčasného prezidenta Vladimíra Putina Dmitrijovi Medvedevovi, ktorý má v prieskumoch podporu až 70 percent opýtaných, však v týchto voľbách nestoja preferenčne silní súperi - ani komunista Gennadij Ziuganov, ultranacionalista Vladimir Žirinovskij, či relatívne neznámy Andrej Bogdanov reálne šance na zvolenie nemajú.
Otvorená tak ostáva najmä otázka volebnej účasti a od nej odvodená budúca legitimita novozvoleného prezidenta. "Volič si vyberá vždy z toho, čo sa mu ponúka," reagovala Belousovová na poznámku TASR, že v týchto voľbách nefiguruje žiadny silný reprezentant zmeny.
"Mala som možnosť vidieť deň volieb v Moskve, prebiehajú veľmi pokojne. Aj prieskumy počas volebnej kampane naznačovali jednoznačnú podporu jedného z kandidátov, takže tieto voľby poznačila určitá istota, že sa neočakávajú nejaké prekvapivé zvraty vo výsledkoch," poznamenala Belousovová.