MOSKVA 2. marca - "Som v dobrej nálade. Prišla jar. I keď prší, je to príjemné. Zmenilo sa ročné obdobie," citovala Medvedeva tlačová agentúra Interfax.
Voliči v Moskve a západnej časti Ruska začali v nedeľu o ôsmej miestneho času (6:00 SEČ) hlasovať v prezidentských voľbách, hlasovanie na ruskom Ďalekom východe sa začalo už o deväť hodín skôr (v sobotu o 21:00 SEČ). Voľby sa skončia v Kaliningradskej oblasti pri Baltskom mori v nedeľu o 20:00 miestneho času (19:00 SEČ). Vicepremiér Medvedev čelí trom súperom, ale jeho jasné víťazstvo je už takmer hotová vec potom, ako ruské televízne stanice šírili odkaz, že je schváleným nástupcom Putina.
Podľa prieskumov verejnej mienky Medvedev získa najmenej 60 percent hlasov. Žiadny z ďalších troch kandidátov, komunista Gennadij Zjuganov, ultranacionalista Vladimir Žirinovský a takmer neznámy Andrej Bogdanov, nie je pre Medvedeva vážnym súperom.
Jedinou neistotou v prezidentských voľbách, ktoré sa dnes konajú v Rusku, je voličská účasť. Štyridsaťosem percent oprávnených voličov sa do 12.00 h SEČ zúčastnilo na dnešných prezidentských voľbách v Rusku. Je to o niečo viac ako činila účasť v rovnakom čase v predchádzajúcich voľbách v roku 2004. Informovali o tom ruské oficiálne zdroje.
Voliť je oprávnených dovedna 109 miliónov Rusov. Všeobecne sa očakáva jednoznačné víťazstvo vicepremiéra Dmitrija Medvedeva, podporovaného prezidentom Vladimirom Putinom.
Podľa šéfa Ústrednej volebnej komisie Vladimira Čurova je zatiaľ voličská účasť na väčšine územia Ruskej federácie o zhruba päť percent vyššia než v takom istom štádiu v decembrových parlamentných voľbách, ako aj v prezidentských voľbách spred štyroch rokov. Celková účasť v roku 2004 predstavovala napokon viac ako 64 percent.
Pozorovatelia: Kremeľ voľby zrežíroval
Pozorovatelia ruských prezidentských volieb v nedeľu uviedli, že do niektorých volebných miestností neboli vpustení, a taktiež hovorili o prípadoch núteného hlasovania. "Porušovanie pravidiel (spravodlivých volieb) sa už začalo," vyhlásila Lilija Šibanovová, riaditeľka popredného nezávislého monitorovacieho orgánu Golos, 12 hodín po začiatku volieb vo východných častiach Ruska.
Hoci podľa prieskumov verejnej mienky má jednoznačné víťazstvo isté Dmitrij Medvedev, ktorého ako svojho nástupcu vybral sám prezident Vladimir Putin, opozičné skupiny tvrdia, že úrady sa usilujú dosiahnuť širšiu volebnú účasť, aby tak podporili legitimitu volieb.
Šibanová tvrdí, že k zákazu vstupu pozorovateľov dochádzalo "masovo" v južnom astrachanskom regióne, v menšom rozsahu aj v ostatných častiach krajiny. Taktiež upozornila na uvoľnenie niektorých nariadení úradmi, čo umožňovalo opakované hlasovanie.
"Priestupky sú rovnaké ako v decembri," vyhlásila s odkazom na parlamentné voľby, ktoré podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nesplnili medzinárodné štandardy.
Organizácia Transparency International a ruská organizácia Golos uviedli, že Kremeľ voľby zrežíroval prostredníctvom médií, nátlaku na regionálnych predstaviteľov a využitím štátnych zdrojov. Toto hlasovanie "sa ťažko môže považovať za spravodlivé", uviedlo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE), ktoré do Ruska vyslalo 25 pozorovateľov, ktorí voľby odmietli komentovať ešte pred ich ukončením.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa rozhodla pozorovateľov neposielať a odôvodnila to obmedzeniami z ruskej strany.
Počas volieb vybuchovali v Dagestane bomby
Dva bombové útoky na policajný konvoj si dnes na juhu Ruska vyžiadali bližšie neurčený počet obetí a zranených, informovala miestna polícia. Dve bomby vybuchli v rýchlom slede v dagestanskom meste Chasavjurt v blízkosti hraníc s Čečenskom, uvádza sa v stanovisku veliteľstvo polície v Dagestane. Počet obetí nie je zatiaľ známy.
Časté násilie v Dagestane spájajú s kriminálnymi aktivitami a povstaleckými akciami z Čečenska. Útoky sa odohrali v čase koniania ruských prezidentských volieb.