Londýn 1. marca (TASR) - Britský princ Harry odletel v piatok z Afganistanu po tom, ako sa objavili informácie, že už desať týždňov bojuje na frontovej línii v jednej z najnebezpečnejších provincií Helmand.
Harryho, 23-ročného vnuka britskej kráľovnej Alžbety II. a tretieho v línii následníkov trónu, poslali do Afganistanu v polovici decembra, ale britské médiá po dohode s ministerstvom obrany rešpektovali zákaz zverejňovania správ o jeho službe. Dohodu však vo štvrtok porušili internetové stránky v Austrálii, Nemecku a USA.
"Po podrobnom vyhodnotení rizík sme sa rozhodli okamžite stiahnuť princa Harryho z Afganistanu," uviedlo vo vyhlásení britské ministerstvo.
"K rozhodnutiu sme dospeli najmä na základe toho, že informovanie svetových médií o princovi Harrym v Afganistane by mohlo mať vplyv na bezpečnosť tých, čo tam pôsobia, ale aj na základe rizík, ktoré hrozia jemu samotnému ako vojakovi," vyjadrilo sa ďalej ministerstvo.
Pre agentúru AP uviedol Harry po svojom nasadení v decembri, že si najviac cení únik od paparazzov a že nemusí čítať tie nezmysly v novinách. Zdôraznil, že v Afganistane mal reálnu šancu byť konečne vnímaný ako normálny človek.
Syn princa Charlesa a nebohej princeznej Diany si odslúžil aktívne desať týždňov. Privolával letecké posily proti pozíciám Talibanu, pešo hliadkoval v dedinách provincie Helmand a zúčastňoval sa na guľometných prestrelkách s podozrivými militantmi.
Velitelia ho označili za "príkladného vojaka" a chválili jeho odvahu a statočnosť. Harry je prvým členom kráľovskej rodiny, ktorého poslali do boja odvtedy, čo jeho strýko princ Andrew pred 25 rokmi pilotoval vrtuľníky vo vojne o Falklandské ostrovy.
Keď minulý rok médiá zverejnili správu, že by Harryho mohli poslať do Iraku, militantné skupiny sa začali vyhrážať, že ho unesú alebo zabijú. Plán poslať ho do Iraku neskôr pre tieto hrozby zrušili.
Fakt, že embargo o vyslaní Harryho do Afganistanu britské, obzvlášť bulvárne médiá dodržiavali až dva a pol mesiaca, je podľa agentúry Reuters prekvapením. Zároveň sa rozpútala debata o "zákulisných dohodách" médií.
Podľa niektorých čitateľov najnovšia záležitosť s embargom poškodí dôveryhodnosť médií. "Človek sa pýta, či ešte diváci, čitatelia a poslucháči budú niekedy opäť dôverovať šéfom médií," napísal Brit Jon Snow na svojom blogu.
Tlačová agentúra Reuters, tak ako ďalšie veľké médiá, súhlasila s embargom. Pokladá ho za rovnaký typ embarga ako tie, ktoré si často dohaduje s firmami, centrálnymi bankami a vládami, aby ich citlivé informácie zverejnila v určitom presne stanovenom čase.
Podľa zástupcu šéfredaktora celoštátne vychádzajúceho britského denníka Independent Iana Birrella však domáce médiá v prípade dodržiavania tohto embarga konali veľmi zodpovedne, keďže situácia bola vážna a životy mnohých boli ohrozené.