Bogota/Caracas 28. februára (TASR) - Bývalá kolumbijská prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová, ktorú vyše šesť rokov väznia ľavicoví rebeli, je veľmi chorá a má problémy s pečeňou. Okrem toho trpí aj preto, že by mohla byť získať slobodu ako posledná.
Pre televíziu v Caracase to povedal Luis Eladio Pérez, ktorého Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) v stredu prepustili spolu Gloriou Polancovou, Orlandom Beltránom Cuéllarom a bývalým senátorom Jorgem Gechemom.
Podľa Péreza sú rebeli na Betancourtovú "nahnevaní a zaobchádzajú s ňou obzvlášť zle". Už na videu, ktoré sa objavilo koncom roka, pôsobí politička depresívne. Pre FARC je Betancourtová mimoriadne cenným zajatcom, pretože za jej oslobodenie sa zasadzuje aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Prepustenie rukojemníkov je víťazstvom pre venezuelského prezidenta Huga Cháveza, dôležitého regionálneho hráča, ktorý vedie rozrastajúcu sa skupinu socialistických lídrov v Južnej Amerike.
Štátna venezuelská televízia Telesur, ktorú Chávez založil ako protiváhu CNN, odvysielala prepustenie v hĺbke džungle ako dojímavé divadlo s vďačnými zajatcami, ušľachtilými rebelmi a odvážnymi sprostredkovateľmi.
Radosť a úľava prepustených hovoria sami za seba, napísala agentúra DPA. Po šiestich rokoch utrpenia a neistoty vyjadrili bývalí zajatci pred kamerami svoju vďačnosť Chávezovi a opozičnej kolumbijskej senátorke Piedad Córdobovej.
"Ďakujem Bohu, panne Márii a prezidentovi Hugovi Chávezovi," povedala Gloria Polancová. Po rokoch zajatia jej pri prepustení vytryskli slzy, keď jej jedna z príslušníčok FARC dala na rozlúčku kyticu kvetov a ženy sa objali, charakterizovala DPA atmosféru pri odovzdávaní zajatcov.
"Jedlo je mizerné, životné podmienky sú extrémne nezdravé a neustály strach trhá nervy," povedal Pérez na margo zajatia. Nejde len o 50 vojakov, policajtov a prominentných väzňov, ktorých by FARC radi vymenili za asi 500 zatknutých rebelov. Platí to aj o troch tisíckach obetí únosov.
"Tri roky nás 24 hodín pripútavali," rozprával politik o podmienkach v kolumbijskej džungli. Keď sa rebeli po odovzdaní zajatcov stiahli späť do džungle, ešte dlho mávali. Tak dlho, akoby najradšej tiež odleteli do Caracasu, uzavrela DPA.