Brusel 28. februára (TASR) - Slovensko by mohlo na jar podpísať memorandum o porozumení so Spojenými štátmi americkými, ktoré by malo následne viesť k zrušeniu víz pre slovenských občanov.
Uviedol to dnes v Bruseli slovenský minister vnútra Robert Kaliňák na zasadnutí Rady EÚ pre vnútro, ktorá sa zaoberala otázkou bezvízového režimu po tom, čo takéto memorandum podpísala s Washingtonom Česká republika. Praha predpokladá, že k zrušeniu víz pre českých občanov by mohlo dôjsť v októbri.
Postup českých úradov sa stal terčom kritiky Bruselu poukazujúceho na potrebu solidarity medzi členskými krajinami a na výhody spoločného postupu, ktorý dáva EÚ väčšiu rokovaciu silu. Šéf slovenského rezortu vnútra však poukazuje na to, že Slovensko je v EÚ takmer štyri roky, no doterajší spoločný postup ešte stále neviedol k zrušeniu víz pre občanov nových členských krajín. Spomedzi nich víza nepotrebujú jedine občania Slovinska, na ktoré sa rovnako ako na všetky staré členské krajiny okrem Grécka vzťahuje bezvízový režim.
"Bolo veľmi dobre povedané, že sýty hladnému neverí. Krajiny, ktoré už sú v tomto programe bezvízového styku, majú jeden záujem, ale druhý je záujem krajín, ktoré majú vízový režim s USA a ten je trochu odlišný. Preto ten tlak je trochu väčší aj zo strany občanov a každý predstaviteľ štátu sa snaží tomuto záujmu a tlaku občanov vyhovieť," objasnil postoj Slovenska Kaliňák.
Podľa Kaliňáka treba využiť, že sa zo strany americkej administratívy naskytla možnosť riešiť otázku zrušenia víz. V prípade, ak sa to nestihlo do konca roka, mohli by Slováci čakať na zrušenie víz do USA "nie mesiace, ale roky".
"Ten spoločný postup aj my schvaľujeme a sme zaň, ale treba dostatočnú flexibilnosť, aby nám nebránil čo najrýchlejšiemu vyrokúvaniu tých podmienok ešte v tomto roku pre občanov SR, pretože ak by sme mali čakať, kedy sa dohodne všetkých 27 krajín, tak si myslím, že by to bolo opäť niekoľko rokov," tvrdí minister.
Trinásteho marca sa uskutoční v USA stretnutie predstaviteľov EÚ s americkými úradmi, kde by sa mali dohodnúť určité "mantinely", v rámci ktorých sa musia pri bilaterálnych rokovaniach s USA členské krajiny pripravujúce memorandum pohybovať. Slovensko má následne v apríli na pláne rokovania na expertnej úrovni s USA, pričom ďalší postup slovenskej strany bude závisieť podľa ministra práve od výsledku marcového stretnutia.
Minister pripomenul, že problémom nie sú bilaterálne rokovania s USA ako také, ale dosiahnutie dohody na jednotných podmienkach pre zaradenie do bezvízového režimu, to znamená,2 aby niektoré krajiny neumožnili USA viac, než stanovuje európska legislatíva.
"V rámci schengenského informačného systému sa pracuje s rovnakými databázami a princípmi a ten hlavný problém je otázka ochrany dát a otázka, do akých databáz ktorá krajina koho pustí pri výmene informácií. My predsa nebudeme nikoho púšťať do databáz, ktoré nám nepatria a nie sú slovenské," zdôraznil Kaliňák.
Text memoranda, ktoré Washington zaslal Slovensku, sa podľa ministra bude upravovať, pričom snahou je, aby jeho znenie bolo podobné českému, či estónskemu memorandu.
"Náš prístup bude určite tvrdý. My takisto máme záujem chrániť dáta našich občanov, ktoré sú mimoriadne dôležité a určite nemôžete určité veci vymeniť za akúkoľvek formu protihodnoty," uzavrel minister.