Brusel 28. februára (TASR) - Vstup Lichtenštajnska do schengenskej zóny spečatili dnes v Bruseli za veľkého záujmu médií predstavitelia Európskej únie a kniežatstva podpisom príslušného protokolu.
Predpokladom začlenenia Lichtenštajnska do schengenského priestoru, ku ktorému by malo prísť v novembri 2008 spoločne so Švajčiarskom, je ratifikácia spomínaného protokolu všetkými 27 členskými štátmi únie.
Predseda lichtenštajnskej vlády Otmar Hasler v sídelnom meste EÚ prisľúbil aj ohraničenú spoluprácu jeho krajiny v boji proti daňovým delikventom. Vedenie EÚ potvrdilo, že očakáva v tejto oblasti pokrok.
Lichtenštajnsko sa totiž v posledných dňoch ocitlo v centre pozornosti v súvislosti s rozsiahlou medzinárodnou daňovou aférou.
Plánovaný vstup krajiny do Schengenu bude znamenať nielen uľahčenie cestovania do tejto krajiny, ale aj záväzok kniežatstva, že zintenzívni spoluprácu s policajnými a justičnými orgánmi členských krajín únie.
Ako uviedol dnes premiér Otmar Hasler, Vaduz by v budúcnosti chcel prispieť svojím dielom aj k rozumnému konsenzu v chúlostivej oblasti daňovej politiky.
Lichtenštajnský predstaviteľ však nezabudol pripomenúť rozdielnosť daňových systémov v jednotlivých krajinách a rozdielnosť ponímania pojmov ako krátenie daní, respektíve daňový podvod. Zároveň zdôraznil, že pri rokovaniach s Bruselom chce jeho vláda, podobne ako partneri v iných krajinách, zastupovať prirodzene oprávnené záujmy občanov Lichtenštajnska.
Úradujúci slovinský predseda Rady ministrov spravodlivosti EÚ Lovro Sturm zdôraznil, že užšia spolupráca pri stíhaní trestných činov je prianím všetkých členských krajín.
Lichtenštajnsko je akousi daňovou oázou na starom kontinente. Ako vyplýva z doterajších poznatkov vyšetrovateľov, lichtenštajnské finančné inštitúcie umožnili daňové úniky rádovo stovák cudzincov z celého radu európskych i zámorských štátov. Celkový objem únikov je zatiaľ iba predmetom špekulácií.