Peking 28. februára (TASR) - Čína zvažuje zrušenie kontroverznej politiky jedného dieťaťa. Napriek starnúcej populácii však neplánuje úplne skoncovať s kontrolou pôrodnosti. Informoval o tom dnes čínsky oficiálny zdroj.
Najľudnatejšia krajina sveta začala s ohľadom na obmedzené zdroje vody, energie a pôdy zavádzať reštrikcie v oblasti populačného rastu od 70. rokov minulého storočia.
V mestských lokalitách nesmú rodičia splodiť viac ako jedno dieťa, na vidieku sú zvyčajne povolené dve deti. Za porušenie nariadení, v ktorých sa uplatňujú regionálne rozdiely, hrozia previnilcom vysoké finančné pokuty. Napriek tomu je porušovanie pravidiel pomerne rozšírené.
"Stále viac sme odhodlaní pristúpiť k tejto zmene," uviedol viceminister Čao Paj-ke z Národnej komisie pre obyvateľstvo a rodinné plánovanie. "Táto problematika sa stala na zodpovedných miestach veľmi dôležitou."
Vláda bude v prípravách na prípadné zrušenie politiky jedného dieťaťa postupovať systematicky a na základe výsledkov odborných štúdií, uviedol vládny úradník.
Podľa čínskej vlády politika jedného dieťaťa zabránila niekoľkým stovkám miliónov pôrodov a prispela tak k ekonomickej prosperite. Experti však varujú pred pokračujúcim trendom starnutia populácie a zvyšovania množstva chlapcov na úkor dievčat.
Populačný rast stále pokračuje a do roku 2033 by malo v Číne žiť už 1,5 miliardy obyvateľov. Pred zavedením obmedzení bola priemerná pôrodnosť na jednu čínsku matku 5,8 dieťaťa, dnes je to približne 1,8.
Správu priniesla agentúra Reuters.
1 rsc dem