SAN JOSÉ DEL GUAVIARE/BOGOTA 27. februára (SITA/AP/AFP) - Povstalci z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) prepustili vo štvrtok štyroch bývalých kolumbijských politikov, ktorých šesť rokov zadržiavali na tajnom mieste spolu s ďalšími okolo 750 rukojemníkmi. Bývalého kongresmana Eduarda Gechema, Gloriu Polancovú, bývalého senátora Luisa Eladia Pereza a bývalého kongresmana Orlanda Beltrana odovzdali povstalci na vopred určenom mieste v kolumbijskom pralese venezuelskému ministrovi spravodlivosti Ramonovi Rodriguézovi Chacinovi a zástupcom Červeného kríža, ktorí ich dvoma vrtuľníkmi odviezli do venezuelského mesta Santo Domingo pri hraniciach s Kolumbiou. Odtiaľ ich prepravia do venezuelskej metropoly Caracas, kde na nich čakajú ich rodinní príslušníci. Novinárov o tom v Bogote informovala riaditeľka kolumbijskej pobočky Červeného kríža Barbara Hintermannová. "Vyzerá to, že sú v dobrom zdravotnom stave na to, aby ich mohli previezť do Caracasu," povedala.
Už v januári povstalci z FARC prepustili po mohutnom medzinárodnom tlaku dve rukojemníčky. Jednej z nich sa počas pobytu v pralese narodilo dieťa s jedným z povstalcov.
FARC nedávno navrhli výmenu ďalších asi 42 rukojemníkov vrátane francúzsko-kolumbijskej političky Ingrid Bétancourtovej za 500 bojovníkov z ich radov a demilitarizáciu dvoch zón na juhu Kolumbie. Na vyjednávaní o prepustení rukojemníkov sa značnou mierou podieľa venezuelský prezident Hugo Chávez, ktorý s ľavicovými povstalcami udržiava kontakty. Na riešení rukojemníckej krízy sa aktívne zúčastňuje aj Francúzsko.
Kolumbijská vláda považuje FARC za teroristickú skupinu a drogový kartel. EÚ ho dala na listinu teroristických organizácií v júni 2002, pár mesiacov po únose Bétancourtovej. FARC, ktoré majú až 17 tisíc členov, sú najväčšou povstaleckou skupinou v Kolumbii. Za nastolenie marxistického režimu bojujú proti vláde už 40 rokov. FARC kontroluje asi 20 percent územia Kolumbie, najmä oblasti džungle na juhovýchode krajiny a údolia Andského pohoria.