Brusel 27. februára (TASR) - Riadiaci výbor Rady pre implementáciu mierovej dohody (PIC) v Bosne a Hercegovine je veľmi znepokojený najnovšími požiadavkami bosnianskych Srbov na odtrhnutie od Bosny a Hercegoviny (BaH). Uviedol to dnes v Bruseli vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne Miroslav Lajčák, ktorý zdôraznil, že žiadna časť tejto krajiny nemá právo na osamostatnenie.
Slovenský diplomat po zasadnutí PIC informoval o vyjadrení bosianskosrbského premiéra Milorada Dodika, ktorý garantoval zaručenie stability v krajine. Lajčák preto neočakáva žiadnu destabilizáciu v BaH, no v prípade, že by k takejto situácii predsa len došlo, je podľa svojich slov pripravený využiť všetky právomoci, ktoré mu dáva jeho mandát. Medzi ne patrí okrem iného odvolávanie popredných politických predstaviteľov, či zavádzanie zákonov.
"Samozrejme, vyhlásenie nezávislosti Kosova má vplyv na atmosféru v krajine. Osud Bosny je však v rukách jej predstaviteľov. Bosna nie je nepriateľská voči Kosovu a nie je ani jeho rukojemníkom. Vie presne, aké kroky musí urobiť smerom k integrácii do EÚ," konštatoval Lajčák.
V súvislosti s terajšou situáciou a perspektívami Bosny Lajčák uviedol, že na základe dnešnej dohody riadiaceho výboru PIC zostáva krajina aj naďalej pod dohľadom Úradu vysokého predstaviteľa (OHR) a ani neexistuje konkrétny časový harmonogram na zatvorenie tohto úradu, ktorý vykonáva dohľad v BaH na základe mierovej dohody z roku 1995.
"Nejde o časový plán, ale o kvalitu politiky, ktorú treba dosiahnuť," zdôraznil Lajčák.
Zrušenie medzinárodného dohľadu a presun všetkých kompetencií na miestne úrady bude možný až vtedy, keď sa vyriešia problémy, na ktoré PIC poukazuje. Výhrady sa týkajú nedostatkov v oblasti vlády zákona, fiškálnej udržateľnosti, otázky štátneho vlastníctva a problémov súvisiacich so štatútom regiónu Brčko. Pred zrušením úradu je takisto potrebné podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) s EÚ, k čomu by mohlo dôjsť v apríli, a pozitívne hodnotenie situácie zo strany PIC.
V súvislosti s reformami je najurgentnejšia reforma polície. V tejto otázke sa síce podarilo dospieť koncom minulého roka ku kompromisu, no medzitým došlo opäť k politickému napätiu medzi predstaviteľmi Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Srbskej republiky (RS), na ktoré je BaH rozdelená od skončenia vojny v roku 1995. PIC preto podľa Lajčáka vyzýva všetky strany na dialóg, pripravenosť na kompromis a konsenzus.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) hy