Brusel 26. februára (TASR) - Frakcia liberálov a demokratov (ALDE) v Európskom parlamente vyzvala dnes členské krajiny Európskej únie zo strednej a východnej Európy snažiacich sa o zrušenie víz do USA, aby nepristupovali na taktiku Spojených štátov amerických. ALDE tak reagovala na memorandum o porozumení, ktoré Česká republika dnes podpísala s USA, a ktorého výsledkom má byť zrušenie vízového režimu pre českých občanov.
Parlamentná spravodajkyňa pre uchovávania osobných dát pasažierov leteckej dopravy (PNR) Sophia in't Veldová vyjadrila poľutovanie nad postupom českých úradov, zdôrazňujúc, že členské krajiny EÚ by nemali samy uzatvárať takéto dohody s USA.
"Pre členské krajiny Schengenu platí, že vízová politika spadá do kompetencie EÚ. Mali by sme postupovať v jednotnej línii, čo sa týka osôb prichádzajúcich do EÚ a občanov EÚ cestujúcich do zahraničia. Česká republika by nemala mať odlišný režim. Je nám preto ľúto, že české úrady porušujú jednotu EÚ a podkopávajú tým spoločnú európsku pozíciu," vyhlásila holandská europoslankyňa.
Členka EP tiež kritizovala USA za to, že sa znižujú k takýmto krokom s cieľom presadiť svoje záujmy. Washington by mal podľa in't Veldovej akceptovať, že EÚ hovorí jedným hlasom.
Britská europoslankyňa a spravodajkyňa pre vízový informačný systém (VIS) Sarah Ludfordová chápe, že českí občania chcú mať čo najskôr bezvízový režim s USA, no zároveň upozorňuje, že členské krajiny podpisom takýchto dohôd postupujú v rozpore s politikou EÚ voči USA v oblasti uchovávania dát, nesúhlasu s únosmi a mučením v rámci boja proti terorizmu, či recipročnými opatreniami.
"Táto krátkozraká neschopnosť EÚ postupovať jednotne a solidárne v mene všetkých občanov bude mať negatívny dopad nielen na ochranu hraníc, ale aj na celú škálu oblastí v rámci zahraničnej, bezpečnostnej a justičnej politiky," varuje Ludfordová.
ALDE preto vyzýva krajiny strednej a východnej Európy, na ktoré sa zatiaľ nevzťahuje bezvízový režim s USA, aby nepodľahli tlaku administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha a nepodpisovali dohody, ku ktorým sa ich Washington snaží priviesť.
Rovnako aj Európska komisia v uplynulom období apelovala na členské krajiny, aby neuskutočňovali kroky a nepodpisovali národné dohody s USA.
Dôvodom pre takéto upozornenie sú obavy, že pri spĺňaní amerických požiadaviek pre krajiny, ktoré sa snažia o zrušenie vízovej povinnosti pri cestách do USA, by mohlo dôjsť k rozporu s niektorými oblasťami európskej legislatívy či kompetencií EÚ. Ide pritom o nové bezpečnostné opatrenia, ktoré by mohol Washington na základe individuálnych dohôd uplatňovať.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem