Skupina vedcov dokázala, že slávne antidepresívum Prozac má rovnaké účinky ako placebo.
NEW YORK, BRATISLAVA. Beznádej, návaly smútku, poruchy spánku a iné depresívne príznaky ľudia obyčajne riešia krátkou návšteva lekára. Ten bez mihnutia oka predpíše zázračné antidepresívum Prozac a svet je čoskoro opäť ružový.
Najnovší výskum včera zverejnil britský týždenník Guardian. Podľa štúdie profesora Irvina Kirscha z Univerzity v Hull táto tabletka vôbec nezaberá. Ide o psychologický efekt. Štúdiu s prekvapivým záverom publikoval so svojimi americkými a kanadskými kolegami v odbornom žurnáli PLoS.
Výskumníci porovnávali štatistické údaje u depresívnych pacientov, ktorí užívali buď Prozac alebo placebo. Všetkým sa polepšilo. Výsledok bol však rovnako pozitívny pri tabletke ako pri placebe. Jediný výraznejší rozdiel v účinku zaznamenali pri chronických pacientoch, ktorí trpeli ťažkou depresiou. Skôr ako pozitívny vplyv pilulky tento rozdiel zapríčinilo nezaberajúce placebo.
Prozac je jediným antidepresívom, ktoré môžu lekári predpisovať deťom do osemnásť rokov. Odkedy sa v osemdesiatych rokoch dostal na trh, stihlo pilulku s placebo účinkom vyskúšať štyridsať miliónov Američanov. Doktori v roku 2006 predpísali až tridsaťjeden miliónom Britom recept na Prozac. Medzi nimi bolo 631–tisíc receptov pre deti .