Brusel 26. februára (TASR) - Európska komisia skúma text memoranda o porozumení medzi Českou republikou a Spojenými štátmi americkými, k podpisu ktorého by malo dôjsť dnes a ktorého výsledkom je zrušenie vízového režimu pre občanov ČR.
Brusel pritom v uplynulom období apeloval na členské krajiny, aby neuskutočňovali kroky a nepodpisovali národné dohody s USA. Dôvodom pre takéto upozornenie sú obavy, že pri spĺňaní amerických požiadaviek pre krajiny, ktoré sa snažia o zrušenie vízovej povinnosti pri cestách do USA, by mohlo dôjsť k rozporu s niektorými oblasťami európskej legislatívy či kompetencií EÚ. Ide pritom o nové bezpečnostné opatrenia, ktoré by mohol Washington na základe individuálnych dohôd uplatňovať.
Hovorca komisára pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť Friso Roscam Abbing dnes na adresu českého postupu uviedol, že Brusel podpis memoranda berie na vedomie a momentálne študuje jeho text, ktorého kópiu dostal len v pondelok. Pri vyjadreniach je podľa hovorcu potrebná opatrnosť, pretože je to pomerne zložitá právna otázka, pri posudzovaní ktorej treba zohľadňovať aj politické aspekty. Záležitosťou sa budú zaoberať v stredu veľvyslanci členských krajín pri EÚ na svojom pravidelnom zasadnutí a o deň neskôr aj ministri vnútra, ktorí sa zídu v Bruseli.
Okrem občanov ČR by mali USA v priebehu tohto roka zrušiť vízovú povinnosť aj pre občanov Estónska a Grécka. Grécko je pritom jedinou zo skupiny starých členských krajín EÚ, na ktorú sa vzťahuje vízový režim. Zo skupiny nových členov únie nepotrebujú momentálne víza do USA len občania Slovinska, čo EK opakovane kritizovala a vyzývala americké úrady, aby so všetkými členskými krajinami únie zaobchádzali rovnako.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) bar