Budapešť 26. februára (TASR) Maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová dnes v Budapešti požiadala vysokého komisára Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre národnostné menšiny Knuta Vollebaeka, aby pomohol presadiť v regióne otvorenú diskusiu o autonómii a právach menšín. Podľa jej vyjadrenia sú obe dôležité z pohľadu stability regiónu.
"Hovorili sme relatívne veľa o tých menšinových právach, o otázkach autonómie, o ktorých domnievam sa že v zhode si myslíme, že sú dôležité z pohľadu stability regiónu," povedala Gönczová pred novinármi.
Ako zdôraznila, práva národnostných menšín, otázka autonómie je dôležitá z toho hľadiska, aby menšiny mali skutočne právo na používanie vlastného jazyka, pestovanie svojej kultúry a v každom prípade k zachovaniu identity.
"Vieme, že existuje určitá citlivosť na túto otázku v našom regióne. Požiadala som pána vysokého komisára, aby bolo možné o týchto otázkach otvorene hovoriť," dodala.
Vollebaek, ktorý je na poste vysokého komisára pre menšiny od 5. júla 2007 ako nástupca Rolfa Ekeusa, povedal, že s maďarskou ministerkou prerokovali otázky dôležité pre Maďarsko, aj pre OBSE.
"Väčšina členských krajín OBSE je multietnická, mnohé z nich čelia výzve, akou formou napomôcť integrovaniu týchto etnických menšín," zdôraznil komisár, ktorý vyjadril radosť z toho, že môže spolupracovať s Maďarskom a rokovať o týchto otázkach. A to už aj preto, lebo Maďarsko je v regióne, kde vo väčšine krajín žije spolu viacero etník a viacero kultúr.
"Vieme veľmi dobre z histórie, ako etnické napätia môžu spôsobiť konflikty, na druhej strane ale vidíme, že rôzne etniká a kultúry sú určitým darom a tieto je dobré využiť," podčiarkol.
Vo vzťahu k Maďarsku vníma OBSE podľa jeho slov ako dôležité dve otázky, je to otázka vzťahu národnostnej menšiny k materskej krajine, druhou špeciálnou otázkou je otázka Rómov.
Na margo Kosova komisár zdôraznil, že je veľmi dôležitá kontinuálna medzinárodná prítomnosť v tejto krajine. "Je dôležité, aby sa vyriešili vzťahy medzi etnikami, lebo úspešný vývoj v tejto oblasti môže mať obrovský dosah na stabilitu celého regiónu," konštatoval.
Komisár sa domnieva, že už prijaté zákony v Kosove a tie, ktoré sú v príprave v súvislosti s menšinami, sú dobré. "Asi pred mesiacom som bol v Kosove a počas piatich dní som navštívil najmä nealbánske komunity a enklávy. Mojím poznatkom bolo, že tieto komunity považovali za veľmi dôležitú medzinárodnú prítomnosť," poznamenal komisár.
Na základe skúseností z obdobia od roku 2004 je zrejmé, že nealbánske komunity majú trocha obavy o svoju budúcnosť. Preto je dôležitá medzinárodná prítomnosť na zaručenie ich bezpečnosti a upokojenie ich situácie, dodal.
Podľa Gönczovej s hosťom rokovali aj o situácii maďarskej menšiny vo Vojvodine. Hovorili o tom, že už počas vojny v Juhoslávii prišlo do Vojvodiny mnoho utečencov. "Títo ľudia, ktorí stratili svoju existenciu, podporujú nacionalizmus, preto tam už aj teraz stúpa napätie," podotkla šéfka maďarskej diplomacie.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) bar