ŠANGHAJ 26. februára (SITA/AP) - Bohaté priemyselné krajiny musia finančne pomôcť rozvojovému svetu za ich príklon k čistejším technológiám v boji proti klimatickým zmenám. Uviedol to v utorok britský minister zahraničných vecí David Miliband na návšteve v čínskej finančnej metropole Šanghaj. Veľké rozvojové štáty ako Čína a India budú čeliť ničivému "bumerangovému efektu" z globálneho otepľovania ako je sucho a výkyvy v úrodách, ak si nezvolia čistejšiu, menej znečisťujúcu cestu ekonomického rozvoja.
Na pôde čínsko-európskej medzinárodnej obchodnej školy Miliband ďalej uviedol, že prijatie energetických technológií s menšími emisiami skleníkových plynov, považovaných za hlavný zdroj klimatických zmien, je však oveľa drahšie ako vysoko karbónový vývoj. Otázka je, kto to zaplatí, dodal. "Bohatšie krajiny musia prevziať finančné bremeno za príklon k menej karbónovej ekonomike," uviedol. Podľa vedcov je oxid uhličitý jednou z hlavných príčin globálneho otepľovania.
Čína, ktorej ekonomika závisí hlavne od silne znečisťujúceho uhlia, je spolu so Spojenými štátmi najväčším emitorom skleníkových plynov. Veľká Británia podporuje výzvy, aby priemyselne vyspelé štáty pomohli rozvojovému svetu zvládnuť následky dlhodobého znečisťovania Západom. Britský premiér Gordon Brown minulý mesiac prisľúbil počas návštevy v Číne okolo 50 miliónov libier (66,3 milióna eur) na podporu investícií do energetiky, obnoviteľných energií, čistého uhlia a technológií na zníženie emisií oxidu