KANDAHÁR 25. februára (SITA/AP) - Militanti z islamistickej organizácie Taliban pohrozili, že vyhodia do povetria telekomunikačné vysielače v celej krajine, ak afganskí mobilní operátori po zotmení na 10 hodín neprerušia vysielanie signálu. Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid v pondelok vyhlásil, že jednotky Spojených štátov a ich zahraničných spojencov v krajine využívajú signály mobilných operátorov na vystopovanie miesta pobytu militantov a útoky proti nim.
Taliban "sa rozhodol dať všetkým mobilným operátorom v krajine trojdňové ultimátum, aby od 17:00 do 03:00 miestneho času zastavili vysielanie signálu s cieľom znemožniť nepriateľom získavať informácie prostredníctvom mobilných telefónov a zabrániť ďalším obetiam z radov bojovníkov Talibanu a civilistov", povedal Mudžáhid v telefonickom rozhovore z neznámeho miesta pre agentúru AP. "Ak tieto spoločnosti nezastavia svoj signál do troch dní, Taliban zaútočí na ich vysielače a budovy," uviedol.
V Afganistane pôsobia štyria mobilní operátori, no zamestnanci jednotlivých spoločností sa k záležitosti odmietli vyjadriť. Mobilné telefónne siete boli v krajine zavedené po páde Talibanu v roku 2001. Stali sa hlavným komunikačným kanálom a jedným z najrýchlejšie rastúcich a najlukratívnejších sektorov v hospodárstve krajiny.
Militanti sa mobilným operátorom vyhrážali už v minulosti a obviňovali ich zo spolupráce s USA a ďalšími zahraničnými vojenskými silami. Odborníci v oblasti komunikácií tvrdia, že armáda USA je s pomocou satelitov a ďalších prístrojov schopná zachytávať signál mobilných telefónov bez pomoci mobilného operátora. Mudžáhid vyhlásil, že Taliban kontaktoval všetkých poskytovateľov mobilného telefónneho signálu, no žiadna zo spoločností s jeho požiadavkami nesúhlasí. Jeho tvrdenia sa zatiaľ nepodarilo overiť.