CHARTÚM 24. februára (SITA/AFP) - Konflikt v sudánskom regióne Dárfúr vstúpil tento týždeň do šiesteho roka. Nepokoje v oblasti naďalej pokračujú. Humanitárni pracovníci sa sťažujú na zhoršovanie bezpečnostnej situácie a OSN varuje, že povstalci v Dárfúre a susednom Čade môžu vtiahnuť celý región do širšieho konfliktu.
"Civilisti a humanitárni pracovníci sú ohrození zo všetkých strán. Naďalej voláme po organizovanom prímerí a rozhovoroch. Musí sa dospieť k politickému rozhodnutiu," povedal hovorca OSN Adrian Edwards.
Medzinárodné organizácie odhadujú, že od roku 2003, kedy sa konflikt začal, zahynulo 200 000 ľudí a vyše 2,2 milióna obyvateľov, čo je vyše tretina 6-miliónovej populácie Dárfúru, opustila svoje domovy. Vláda v Chartúme naopak hovorí len o 9000 obetiach. OSN a ďalšie organizácie riadia v prípade Dárfúru najväčšiu humanitárnu operáciu na svete, ktorá má na tento rok rozpočet 849 miliónov dolárov, určených na humanitárne účely a 1,2 miliardy dolárov pre mierovú operáciu. Mierovým silám však chýbajú dve tretiny personálu. V Dárfúre pôsobí len 9200 vojakov mierových síl, čo je 35 percent z navrhovaných vyše 26 000 vojakov síl OSN a Africkej únie.
"Je to poľutovaniahodné, že konflikt trvá tak dlho," uviedol hovorca sudánskeho ministerstva zahraničných vecí Alí Sádik. Mierový proces sprostredkovaný OSN bojkotovali v októbri po jeho odštartovaní v Líbyi hlavné povstalecké frakcie. Dve pôvodné povstalecké skupiny, Sudánska oslobodzovacia armáda a Hnutie spravodlivosti a rovnosti sa rozdrobili do desiatok bojujúcich gangov, ktoré ohrozujú civilistov, humanitárnych pracovníkov a vojakov mierových síl.