Nikózia 24. februára (TASR) - Cyperskí Gréci si dnes volia nového prezidenta. Obaja kandidáti na najvyšší post v členskom štáte Európskej únie tvrdia, že chcú obnoviť rozhovory s odštiepeneckými cyperskými Turkami v úsilí zjednotiť rozdelený stredomorský ostrov.
Komunistický líder Dimitris Christofias (62) a pravicou podporovaný Ioannis Kasulidis (59) sa stretnú v druhom kole volieb po porážke svojho súpera Tasosa Papadopulosa zo 17. februára. Papadopulos sa v roku 2004 postavil proti plánu OSN na znovuzjednotenie krajiny.
Cyprus je od roku 1974 rozdelený na grécko-cyperský juh, kde sídli Európskou úniou uznávaná vláda, a turecko-cyperský sever, uznávaný iba Ankarou.
Ostrov sa rozdelil, keď v jeho južnej, gréckej časti prebehol bleskový puč, ktorý mohol znamenať jej spojenie s Gréckom, ovládaným vtedy vojenskou juntou. Turecko odpovedalo inváziou na severovýchod Cypru.
Bol ustanovený separatistický štát, ktorý sa v roku 1983 vyhlásil za nezávislú republiku. Oba štáty oddeľuje "zelená línia" strážená vojskami OSN. Na severe Cypru je doteraz rozmiestnených približne 30.000 tureckých vojakov.
Christofias i Kasulidis svorne tvrdia, že chcú s cyperskými Turkami začať reunifikačné rozhovory, v názore na tento proces sa však kandidáti líšia.
Znovuzjednotenie je dôležité aj pre snahu Turecka stať sa členom EÚ - gréckocyperská vláda totiž hrozí, že môže zablokovať turecké členstvo až na tak dlho, kým bude ostrov rozdelený.
Christofias so sovietskym vzdelaním pevne verí v ideu jednotných Cyperčanov a tomuto pojmu dáva prednosť pred národnostnými menšinami. Hovorí, že chce obnovu rozhovorov s cyperskými Turkami prostredníctvom OSN.
Kasulidis, bývalý minister zahraničných vecí, ktorý tvrdí, že má lepšie vzťahy s EÚ, uprednostňuje otvorenejší prístup k cyperským Turkom.
Správu priniesla agentúra Reuters.