WASHINGTON 22. februára (SITA/AFP) - Šesť hlavných svetových mocností sa stretne v pondelok vo Washingtone. Svetoví lídri budú rokovať o spôsobe, ako presvedčiť Irán, aby sa vzdal neregulovanej aktivity v obohacovaní uránu. V piatok o tom informoval diplomat USA. Päť stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) a Nemecko prehodnotia navrhovanú tretiu rezolúciu OSN o uvalení sankcií voči Iránu. Podľa diplomata krajiny prehodnotia svoju stratégiu.
Bezpečnostná rada by mala rokovať o návrhu tretej sady sankcií, na ktorej dohodli ministri zahraničia piatich stálych členov BR s právom veta (Británie, Číny, Francúzska, Ruska a Spojených štátov) - a Nemecka. Nové sankcie zhŕňajú úplný zákaz cestovania pre predstaviteľov zapojených do iránskeho a raketového programu a inšpekcie dodávok smerujúcich do a z Iránu v prípade akéhokoľvek podozrenia z prepravy zakázaných tovarov. Podľa zdrojov z diplomatických kruhov by malo schválenie balíka sankcií zabrať niekoľko týždňov.
Obohacovanie uránu sa používa pri výrobe jadrového paliva, ale môže sa takisto zneužiť ako materiál na výrobu atómovej bomby. Spojené štáty a ich spojenci podozrievajú Irán, že sa pokúša vyrobiť jadrové zbrane a naliehajú na Bezpečnostnú radu OSN, aby na krajinu uvalila silnejšie sankcie. Teherán obvinenia Západu vytrvalo odmieta a trvá na tom, že jeho jadrový program sleduje výlučne mierové ciele.