Washington/Ľubľana 22. februára (TASR) - Tajný protokol, ktorý sa v januári dostal na verejnosť v Slovinsku, poukazuje na to, ako si chcú USA presadiť svoje politické plány počas slovinského predsedníctva v Európskej únii.
Deväťstranový protokol politických rozhovorov medzi riaditeľom politického úseku slovinského ministerstva zahraničných vecí Mitjom Drobničom a americkými diplomatmi zverejnil slovinský denník Delo.
Materiál okrem iného zahŕňa aj scenár jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova od Srbska. Drobnič o tom rokoval so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničia USA Danielom Friedom, ako aj s predstaviteľmi oddelenia rezortu diplomacie USA pre európske a eurázijské otázky Rosemary DiCarlovou a Matthevom Bryzom.
Protokol hovorí, že Fried privítal jednoznačné výroky slovinského ministra zahraničia Dimitrija Rupela o Kosove, ktorý horlivo obhajoval vyslanie misie EÚ do Kosova. Srbsko a Rusko tvrdili, že je v rozpore s platnou rezolúciou OSN číslo 1244 o Kosove, Rupel však vyjadril presvedčenie, že pre ňu "existuje právny základ". Fried dodal, že "Slovinská republika musí v čo najbližšom čase v rámci EÚ presadiť jej vyslanie do Kosova.
V protokole sa uvádza, že americkí diplomati vždy používali výraz "koordinované vyhlásenie nezávislosti" Kosova, a pre tento výraz mali aj skratku CDI (Coordinated Declaration of Independence).
V materiáli sa píše: "CDI sa nesmie viazať na voľby v Srbsku. Podľa DiCarlovej by bolo dobré rokovanie kosovského parlamentu, na ktorom by mali prijať vyhlásenie nezávislosti, stanoviť na nedeľu. Rusko tak nebude mať čas na zvolanie mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Medzitým by už prebehli aj prvé uznania".
Fried podľa správy uviedol, že v súvislosti s kosovskou misiou EÚ "netreba brať do úvahy kritické vyhlásenia Ruska a Srbska". Vyzval ďalej Slovinsko, aby "bolo vo fáze uznávania (nezávislosti Kosova) medzi prvými".
"Podľa hodnotenia USA neuzná nezávislé Kosovo na začiatku asi 6 členských krajín EÚ. Najmenej 15 z 27 krajín to však urobí, a to stačí... Spojené štáty sa zatiaľ vyhýbajú výrokom o nezávislosti Kosova, budú však medzi prvými, ktorí samostatnosť uznajú. Spojené štáty budú tvrdo lobovať v Japonsku, Turecku a arabských krajinách, teda v krajinách, ktoré už prejavili ochotu Kosovo uznať," hovorí protokol.
Bryza okrem iného povedal, že "USA v súčasnosti zostavujú s Kosovom jeho ústavu, situácia je teraz priaznivá a USA dúfajú, že Kosovčania neprestanú v seba veriť, pretože tým by aj Spojené štáty tam stratili svoj vplyv".
"Kosovskí Albánci po dohode s USA a EÚ vyhlásia nezávislosť, ale počkajú na voľby v Srbsku, pretože je v ich záujme, aby srbským prezidentom bol (Boris) Tadič a nie (Tomislav) Nikolič," cituje protokol DiCarlovú.
Informácie priniesol slovinský denník Delo. Nemecký preklad protokolu sa nachádza na nemeckom serveri hintergrund.de (http://hintergrund.de/index.php?option=com_content&task=view&id=175& ltemid=63).