WASHINGTON 22. februára (SITA/AFP) - Spojené štáty vo štvrtok oficiálne protestovali proti štvrtkovému podpáleniu amerického veľvyslanectva v Belehrade a dúfajú, že podobný incident sa nezopakuje. Tretí najvyšší americký diplomat Nicholas Burns kontaktoval v tejto veci srbského premiéra Vojislava Koštunicu a ministra zahraničných vecí Vuka Jeremiča, aby oficiálne protestoval proti incidentu, informoval vo štvrtok hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Sean McCormack.
"Odkaz bol veľmi jasný: situáciu nemožno tolerovať, musia okamžite konať a zabezpečiť dostatok bezpečnostných síl, aby sa naše veľvyslanectvo a zamestnanci už nestali terčom útoku," povedal McCormack novinárom. Burns dal ministrovi zahraničných vecí "jasne najavo, že srbská vláda osobne zodpovedá za bezpečnosť a blaho našich zamestnancov ambasády", uviedol ďalej. V čase incidentu nebol nikto z personálu na veľvyslanectve. Pri požiari zahynula jedna osoba, ktorej identita nie je zatiaľ známa. Predstavitelia veľvyslanectva sú všetci v poriadku, povedal McCormack, podľa ktorého premiér Koštunica spojené štáty ubezpečil, že prípad sa nezopakuje. McCormack tiež vyjadril obavy zo správ, podľa ktorých srbskí vládni predstavitelia svojimi výrokmi podnietili demonštrantov k útoku.
Stovky maskovaných útočníkov, väčšinou mladých mužov, sa vo štvrtok večer vlámali do budovy amerického veľvyslanectva v Belehrade a pokúšali sa vyhodiť z okien nábytok a ďalšie zariadenie. Demonštranti založili tiež požiar, ktorý zachvátil časť budovy. Neskôr sa v budove ambasády našlo spálené telo. Obeťou požiaru sa pravdepodobne stal jeden z demonštrantov. Tá istá skupina útočníkov napadla aj susedné veľvyslanectvo Chorvátskej republiky a bezpečnostné stanovištia diplomatických misií Bosny a Turecka. Incidenty sa stali v deň, keď najmenej 150 000 ľudí v srbskej metropole protestovalo proti nezávislosti Kosova. Demonštranti tiež pálili americké vlajky a rabovali obchody. Poriadková polícia a špeciálne jednotky zasiahli proti demonštrantom slzným plynom.