BRDO PRI KRANJU 21. februára (SITA/AP) - Ministri obrany členských krajín EÚ vo štvrtok vyjadrili presvedčenie, že medzinárodné mierové sily v Kosove a Bosne dokážu zvládnuť akékoľvek nepokoje, ktoré by mohlo vyvolať vyhlásenie nezávislosti Kosova. Nemecký minister obrany Franz Josef Jung povedal, že je jasné, že 16 tisíc príslušníkov mierových síl NATO bude musieť v dohľadnej dobe v Kosove zostať. "Nasadenie síl KFOR bude naďalej nutné," povedal Jung novinárom po príchode do Slovinska na dvojdňové rokovania so svojimi partnermi v rámci EÚ. "Vďaka podpore KFOR sú veci pod kontrolou."
Ministri obrany členských krajín EÚ súhlasili, že v Bosne zostane 2 500 príslušníkov mierových síl únie pre prípad šírenia napätia v súvislosti s vyhlásením nezávislosti Kosova. Očakávalo sa, že EÚ v lete rozhodne, či svoju vojenskú misiu v Bosne ukončí. "Rozhodli sme, že zatiaľ nenadišiel okamih na prijatie takéhoto kroku," povedal šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana. Dodal, že situácia v Bosne je pokojná napriek tomu, že niekoľko stoviek bosnianskych Srbov demonštrovalo proti nezávislosti Kosova.
Nemecký minister obrany do Slovinska pricestoval z Kosova. Ocenil úlohu NATO pri zaisťovaní bezpečnosti na severe Kosova po vyhlásení nezávislosti. Zároveň povedal, že by sa malo zväčšiť úsilie pri budovaní kosovských bezpečnostných síl. "Chceme vybudovať kosovské bezpečnostné sily, aby Kosovo bolo samo schopné zaisťovať si svoju bezpečnosť," povedal.
Solana uviedol, že v prípade potreby je možné rozmiestniť v Bosne väčší počet príslušníkov mierových síl, ale podľa jeho názoru to nebude potrebné. Radikálni bosnianskosrbskí nacionalisti žiadajú, aby sa od Bosny odtrhla Republika srbská, ale jej premiér Milorad Dodik túto myšlienku odmietol a povedal, že nezávislosť Kosova nie je dôvodom na rozdelenie Bosny.