Sofia 21. februára (TASR) - Približne 10.000 stúpencov bulharských opozičných síl sa zúčastnilo dnes protestného pochodu v centre Sofie, na ktorom žiadali vládu, aby zakročila proti korupcii v krajine.
Demonštrácia sa konala v čase parlamentnej debaty o vyslovení nedôvery vládnemu kabinetu, ktorú opozícia obviňuje z nedostačujúcich opatrení v boji proti korupcii.
Hlasovanie o nedôvere, v poradí štvrté od ustanovenia vládneho kabinetu v auguste 2005, by sa malo konať v piatok alebo budúci týždeň v pondelok. Predpokladá sa však, že koaličnou vládou troch strán, ktorá má v 240-člennej komore 151 kresiel, hlasovanie príliš neotrasie.
Protestujúci požadovali odstúpenie vlády a predčasné voľby. Funkčné obdobie vládneho kabinetu sa končí v polovici budúceho roka.
"Nikto nebol v súvislosti s úplatkárstvom zatknutý," uviedol rozhorčene 33-ročný účastník demonštrácie Zlatko Angelov.
Napriek sľubom bojovať proti kriminalite a korupcii, nezatkla bulharská vláda žiadneho z vysokopostavených činiteľov a za mreže poslala iba jedného bossa siete organizovaného zločinu.
"Vďaka korupcii sa táto krajina vyľudní. Už teraz musíme získavať pracovné sily zo zahraničia," konštatovala ďalšia účastníčka demonštrácie.
Začiatkom tohto mesiaca Európska únia vyzvala Bulharsko, aby zintenzívnilo svoj boj proti zločinu a korupcii.
Bulhari tvrdia, že už majú dosť korupcie a nízkej životnej úrovne. Počas uplynulých 17 rokov emigroval do zahraničia približne milión obyvateľov. Bulharsko, ktoré vstúpilo do EÚ minulý rok, sa považuje za jej najchudobnejšieho člena.
Brusel dočasne pozastavil finančnú pomoc z fondov EÚ určenú na rekonštrukciu cestných komunikácií po tom, čo sa zistilo, že dvaja zamestnanci štátneho fondu na rozvoj cestnej infraštruktúry brali úplatky od predstaviteľov polície.
Následné vyšetrovanie preukázalo značné množstvo nejasností vrátane protežovania, čo vyústilo rezignáciou šéfa fondov, nevzniesli však voči nemu oficiálne obvinenie.
Správu priniesla agentúra Reuters.