Londýn 21. februára (TASR) - Veľká Británia zažíva najhorší odliv mozgov z akejkoľvek krajiny za takmer 50 rokov. Ostrovnú krajinu opúšťa rekordný počet vysoko kvalifikovaných profesionálov, vrátane lekárov, učiteľov a inžinierov, ktorí sa usadzujú v cudzine. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie, ktorú v stredu zverejnila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
V cudzine v súčasnosti žije 3,247 milióna Britov, z ktorých je podľa tohto prieskumu 1,1 milióna absolventov univerzít. Vyše tri štvrtiny z nich sa usadili v zahraničí na najmenej 10 rokov.
Žiadna iná krajina neprichádza o tak vysoký počet kvalifikovaných pracovníkov, zdôrazňuje štúdia. V súčasnosti už Britániu opustila najmenej jedna desatina jej najvzdelanejšej vrstvy. Pre porovnanie, viac ľudí ako Britániu opúšťa iba Mexiko.
Údaje vychádzajú z oficiálnych záznamov vyše 220 krajín. Pre britskú vládu nie sú tieto čísla lichotivé, keďže na vzdelanie občanov vynakladá tisíce libier z peňazí daňových poplatníkov.
Najobľúbenejšími destináciami Britov sú anglicky hovoriace krajiny ako Austrália, USA, Kanada a Nový Zéland, ako aj dovolenkové oblasti ako Francúzsko a Španielsko.
Takmer 60 percent z Britov, ktorí opúšťajú vlasť, v cudzine pracuje, mimo Britské ostrovy však žijú aj stovky tisíc britských dôchodcov.
Spomenutá štúdia je štatistická analýza, ktorá sa nezaoberá motiváciou odchodu z Británie. Ako jednu z príčin však uvádza vysoké náklady na bývanie a dane a, samozrejme, britské podnebie.
Exodus z Británie je oveľa vyšší ako zo zvyšných 29 členských krajín OECD. Tak napríklad Nemecko opustilo iba 860.000 vysoko kvalifikovaných pracovníkov, USA 410.000 a Francúzsko 370.000.
OECD zistila, že 27,3 percenta z odchádzajúcich pracovníkov má lekársku či učiteľskú kvalifikáciu, 37,7 percent diplom z oblasti humanitných či sociálnych vied a 28,5 percenta sú vedci či inžinieri.
Británii chýbajú absolventi v mnohých z týchto oblastí a univerzity už dlhšie varujú, že niektorí z najnádejnejších absolventov dávajú prednosť práci za vyššiu mzdu v zahraničí.
Správa konštatuje, že až 62 percent z "vedeckého výkvetu" sveta pôsobí v USA, najmä v dôsledku úsilia amerických univerzít získať si ich.
Odchod Britov vedie k rýchlej zmene v populácii, kde ich nahrádzajú vysoko vzdelaní prisťahovalci. Británia by mala problém, iba ak by sa ich príliv zastavil. Údaje z národného štatistického úradu uvádzajú, že v roku 2006 opustilo Britániu 207.000 občanov, to znamená, že každé tri minúty odišiel jeden človek. Britská emigrácia je na najvyššej úrovni od konca druhej svetovej vojny.
Termín "odliv mozgov" vznikol v 50. rokoch po masovej emigrácii vedcov a ďalších expertov do USA. Desiatky tisíc ľudí opustili Britániu aj v 70. rokoch, keď ušli pred vysokými daňami a hospodárskou krízou v krajine.
Tieňový minister Damian Green tvrdí, že "10 rokov labouristickej vlády obnovilo odliv mozgov. Vysoké dane a vládne zasahovanie odháňajú ľudí," hovorí.
Profesor David Coleman z Oxfordskej univerzity je toho názoru, že odliv mozgov "má do činenia s kvalitou života, zákonmi a byrokraciou, daňami a všetkým ostatným."
Informovali o tom dnes britské noviny Daily Telegraph.