WASHINGTON 20. februára (SITA/AFP) - Spojené štáty americké v stredu bagatelizovali spor medzi kenským prezidentom Mwaiom Kibakim a opozičným lídrom Railom Odingom. Washington uviedol, že konečnú dohodu očakáva v priebehu niekoľkých dní. "Vidíme veľký pokrok, ktorý sa uskutočnili vďaka snahe a spolupráci strán s bývalým tajomníkom Organizácie Spojených národov Kofim Annanom. Majú hrubý náčrt dohody." Novinárov o tom informoval hovorca ministerstva zahraničných vecí Tom Casey. Podľa hovorcu, zrejme tak ako v každom inom systéme, najzložitejšia časť procesu je dotiahnutie detailov v podobe zostavenia vlády a organizácie. A to obvykle aj dlho trvá. "Myslím si, že nastal pokrok a rozhodne sa tešíme na dohodu, ktorú strany dosiahnu v priebehu niekoľkých dní," dodal.
Kenská opozícia v stredu pohrozila masovými protestmi, ktoré sa uskutočnia do týždňa, ak vláda nezačne pracovať na zmene ústavy, ktorá má zaviesť iný model rozdelenia moci. Parlament sa musí zísť v priebehu týždňa, aby uzákonil ústavné zmeny potrebné na prestavbu vlády spôsobom, ktorý zruší niektoré právomoci prezidenta. Ako povedal generálny sekretár Oranžového demokratického hnutia (ODM) Anjang Njongo, "ak sa tak nestane, ODM v priebehu týždňa vyzve našich stúpencov na masovú akciu." Každá takáto prípadná akcia však bude mierová, dodal ďalší predstaviteľ ODM Nadžib Balala.
Predchádzajúce politické protesty však vyústili do násilia a etnických zrážok. Počas niekoľkotýždňových nepokojov, ktoré vypukli po prezidentských voľbách 27. decembra, označených opozíciou za zmanipulované, zahynulo viac ako tisíc ľudí a okolo 600 tisíc obyvateľov muselo ujsť z domovov. Rokovania o rozdelení moci medzi prezidentom Kibakim a jeho súperom Odingom sa zdajú byť zablokované. Ako povedal Njongo, prácu na reforme ústavy treba začať rýchlo. "Pán Kibaki a jeho Strana národnej jednoty sprostredkované rokovania zdržiavajú, akoby neexistovala naliehavá potreba dosiahnuť politické urovnanie v krajine," povedal.