Priština 20. februára (TASR) - Príslušníci mierovej misie NATO v Kosove (KFOR) uviedli, že ich poslaním je zachovať kontrolu medzinárodného spoločenstva na severnej hranici Kosova so Srbskom, kde srbskí demonštranti napadli a zničili dva pohraničné stanovištia.
TASR v tejto súvislosti prináša niekoľko faktov o hraniciach novovzniknutého štátu:
Vnútrozemské Kosovo má 10 hraničných priechodov zo svojimi štyrmi susedmi. Päť so Srbskom, dva s Macedónskom, dva s Albánskom a jeden s Čiernou Horou.
Tieto hraničné priechody kontroluje polícia a príslušníci Misie OSN v Kosove (UNMIK) a kosovská polícia. Mierové jednotky NATO (KFOR) sú v prípade potreby pripravené poskytnúť podporu.
Po skončení vojenského konfliktu a následného bombardovania vtedajšej Juhoslávie museli srbské jednotky opustiť územie Kosova. Rezolúcia OSN číslo 1244 z roku 1999 hovorí, že "odsúhlasenému počtu" srbských štátnych zamestnancov umožnia návrat na kľúčové hraničné priechody. Doposiaľ sa tak nestalo.
Belehrad hovorí, že rešpektuje rezolúciu 1244, ktorá hovorí aj o zachovaní suverenity a územnej celistvosti Srbska. Neuzná nezávislé Kosovo ani novú misiu Európskej únie (EULEX), ktorá by počas nasledujúcich štyroch mesiacov mala prevziať kontrolu nad Kosovom od misie UNMIK. Rusko je tiež toho názoru, že misia EÚ je nelegálna.
Mierové sily NATO prevzali kontrolu nad dvoma zničenými pohraničnými stanovišťami Jarinje a Zubin Potok. Dnes popoludní ich opätovne otvorili pre dopravu.
Správu priniesla agentúra Reuters a srbský spravodajský server RTS.
1 12 zsl juh