Otrasy tiež poškodili "mnoho" budov na ostrove Simeulue, kde ľudia utekali do hôr pred hroziacimi vlnami tsunami.
Na Simeulue sú "traja mŕtvi, 25 vážne zranených a mnoho poškodených budov", napísal v textovej správe predstaviteľ indonézskeho ministerstva zdravotníctva Rustam Pakaya. Dodal, že ľudia "sa presunuli do hôr". "Náš personál na Simeulue stále podrobne sleduje situáciu." Tichomorské centrum varovania pred tsunami na Havaji vyhlásilo pohotovosť, aj keď podľa neho nehrozili "ničivé rozsiahle tsunami". Centrum predpokladalo, že vlny môžu zasiahnuť pobrežné oblasti v okruhu 100 kilometrov. Pred tsunami varovali aj na thajskom ostrove Phuket a v piatich priľahlých provinciách. Pracovník indonézskeho meteorologického úradu vystupujúci pod menom Suharjono uviedol pre tlačovú agentúru AFP, že vznik tsunami nehrozil, keďže epicentrum sa nachádzalo blízko pobrežia.
Ako uvádza Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS), podmorské zemetrasenie s magnitúdom 7,5 Richterovej stupnice zaznamenali o 15:08 miestneho času (9:08 SEČ) 312 kilometrov západo-juhozápadne od Medanu, hlavného mesta provincie Severná Sumatra. Otrasy nastali v hĺbke 34 kilometrov. Indonézsky meteorologický úrad neskôr informoval o zemetrasení s magnitúdom 7,3 stupňa, ktorého zdroj ležal 42 kilometrov severozápadne od mesta Sinabang na ostrove Simeulue v provincii Aceh. Krátko po hlavnom zemetrasení nasledovali otrasy s magnitúdom 5,5 a 5,3.
Podľa korešpondenta tlačovej agentúry AFP v meste Banda Aceh tu bolo zemetrasenie cítiť asi dve minúty. Obyvatelia najprv v panike vybiehali z domov, potom sa však rýchlo upokojili. Stanica ElShinta citovala poslucháčov v Medane, kde ľudia takisto opúšťali budovy. Šéf pátracej a záchrannej služby v Acehu Zainul Tahar uviedol pre AFP, že podľa informácií správy prístavu v Sinabangu v meste vznikla panika, no nezaznamenali tu žiadne škody.
Indonézske ostrovy ležia na takzvanom Ohnivom kruhu, ktorý obklopuje Tichý oceán. Pásmo styku tektonických dosiek je miestom častých zemetrasení, v mnohých prípadoch s tragickými následkami. Provinciu Bengkulu v septembri zasiahlo zemetrasenie s magnitúdom 8,4 stupňa a mnoho následných otrasov, ktoré pripravili o život 23 ľudí. Zemetrasenie 26. decembra 2004 vyvolalo ničivé vlny tsunami, ktoré v Indonézii usmrtili približne 168 tisíc ľudí.