Brusel 19. februára (TASR) - Úradujúci belgický premiér Guy Verhofstadt odstúpi z funkcie 20. marca, aby umožnil ustanovenie novej vlády zopár dní nato, informoval dnes jeho hovorca.
Verhofstadta, ktorý viedol Belgicko od roku 1999, vymenovali do funkcie koncom decembra po šesťmesačnom politickom bezvládí nasledujúcom po júnových parlamentných voľbách v krajine. Povedal vtedy, že do 23. marca uvoľní kreslo predsedu vlády pre vodcu flámskych kresťanských demokratov Yvesa Leterma.
Ten bol hlavným víťazom volieb z 10. júna, ale spory s frankofónnymi politikmi mu zabránili vytvoriť vládu s liberálmi, čo vrhlo Belgicko do šesťmesačnej politickej krízy.
Začiatkom februára belgické médiá informovali, že Leterme by chcel v druhej polovici februára predložiť prvé návrhy budúcej štátnej a federálnej reformy, keďže sa zdá, že flámskym a valónskym predstaviteľom sa podarilo zblížiť svoje pozície. Leterme je podľa svojich slov presvedčený, že všetci pochopili potrebu uskutočnenia reformy štátu.
Prvé konkrétne návrhy, ktoré chce Leterme predložiť, sa majú týkať okrem iného Bruselu a zle fungujúcich federálnych inštitúcií. Líder valónskych socialistov Elio Di Rupo takisto potvrdil, že čoskoro by sa mohol dostať na stôl prvý reformný balík.
Práve reforma štátu bola dôvodom, pre ktorý stroskotali siahodlhé koaličné rokovania a kvôli čomu sa lídrovi flámskych kresťanských demokratov Letermovi nepodarilo dospieť k dohode s valónskymi stranami na novom kabinete. Na základe výsledkov parlamentných volieb mali nový kabinet tvoriť flámski a valónski kresťanskí demokrati a flámski a valónski liberáli. Koncom decembra napokon šéf predchádzajúceho kabinetu Guy Verhofstadt z poverenia kráľa Alberta II. zostavil dočasnú vládu, ktorá začala fungovať 194 dní od volieb.
Oznámila to tlačová agentúra Reuters.