SME
Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Fidel Castro po 49 rokoch končí

Fidel Castro už od pondelka nebude kubánskym prezidentom.

Castra takto na fotke zvečnil brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Stretli sa spolu v Havane 15. januára tohto roku.Castra takto na fotke zvečnil brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva. Stretli sa spolu v Havane 15. januára tohto roku. (Zdroj: REUTERS/Luiz Inácio Lula da Silva)

Fidel Castro tento týždeň odstúpi z funkcie kubánskeho prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl.

Informoval o tom v utorok ráno kubánsky štátny denník Granma.

Ustanovujúca schôdza novozvoleného kubánskeho zákonodarného zboru je plánovaná na 24. februára. Poslanci na nej zvolia 31-člennú Štátnu radu. Zároveň sa rozhodne aj o jej predsedovi, ktorým bol doposiaľ Fidel Castro. Predseda štátnej rady je súčasne hlavou štátu, predsedom vlády a vrchným veliteľom armády.

Castro oznámil, že post odmieta prijať a zhromaždenie tak musí zvoliť jeho nástupcu. Pravdepodobne ním bude Fidelov brat brat Raúl (76).

Svet teraz čaká, či sa jeho brat Raúl, ktorý už rok a pol Fidela na najvyššom poste zastupuje, podujme na politické a hospodárske reformy.

"Mojim milovaným krajanom, ktorí ma prednedávnom poctili tým, že ma zvolili za člena parlamentu, v ktorom sa rodia rozhodnutia dôležité pre ďalší osud našej revolúcie, oznamujem, že nebudem ašpirovať na posty predsedu Štátnej rady a vrchného veliteľa ozbrojených síl a tieto funkcie v žiadnom prípade neprijmem," píše sa v stanovisku 81-ročného Castra uverejnenom na webovej stránke komunistických novín Granma.

Celé Castrove vyhlásenienie - kliknite

Castro by si mohol naďalej ponechať politický vplyv ako prvý tajomník vládnucej Komunistickej strany.

Hlavné udalosti v histórii Kuby za vlády Fidela castra - kliknite

VIDEO ČTK - Fidel Castro odchádza do dôchodku

Kuba: Obyvatelia prijali správu o Castrovej rezignácii s pokojom

HavanaObyvatelia Kuby prijali správu o rezignácii Fidela Castra pokojne. Kubánci sa o rozhodnutí bývalého kubánskeho lídra, ktorý ich životy riadil takmer 50 rokov, dozvedeli dnes ráno a neprekvapilo ich to.

"To sa dalo očakávať. Fidel bol chorý. Národ bol na to pripravený," konštatoval 25-ročný Alejandro. "Nebolo to pre nás žiadne prekvapenie. Má v sebe síce ešte bdelého ducha, nie je však už v stave vládnuť," uviedla predavačka novín Maria.

Dôchodcu Juana (60) Castrova rezignácia potešila. "Nemyslím si, že by veľa ľudí smútilo. Keby som to počul pred 30 rokmi, asi by som aj plakal. Dnes už však na oplakávanie jeho odchodu nevidím dôvod," dodal Juan.

Fidel Castro sa stal prezidentom Kuby pred 49 rokmi po ozbrojenom povstaní proti Američanmi podporovanej vláde diktátora Fulgencia Batistu.

V dôsledku črevnej choroby a po operácii tráviaceho traktu odovzdal 31. júla 2006 Fidel Castro svojmu mladšiemu bratovi a ministrovi obrany Raúlovi dočasne právomoci. Od decembra 2006 sa po operácii žalúdka na verejnosti neukázal, v televízii sa vysielali iba záznamy z jeho stretnutí.

Informovala o tom agentúra DPA.

Zdravotné problémy

Fidel Castro (81) sa pred 18 mesiacmi podrobil operácii tráviaceho traktu a "dočasne" odovzdal právomoci svojmu mladšiemu bratovi Raúlovi. Formálne stále vykonával funkciu predsedu najvplyvnejšieho vládneho orgánu Štátnej rady.

Národu vtedy v liste oznámil, že trpel gastrointestinálnym krvácaním, ktoré pravdepodobne zapríčinil stres spôsobený jeho častejšími verejnými vystúpeniami v Argentíne a na Kube.

Medzníky vo vývoji zdravotného stavu Fidela Castra - kliknite

Komunistický líder ohľadom svojich plánov do budúcnosti v posledných mesiacoch vysielal protirečivé signály. V decembri po prvý raz oznámil, že nebude "ľpieť na moci", ani brániť postupu novej generácie lídrov.

Jeho zhoršujúci sa zdravotný stav sa prejavil už v roku 2001, keď počas prejavu stratil vedomie. V októbri 2004 si zasa pri páde rozbil ľavé koleno a zlomil pravú ruku. Jeho brat Raúl však v júni 2006 vyhlásil, že komunistická strana bude vládnuť Kube a rozvíjať socialistickú spoločnosť aj po Castrovej smrti.

Bush verí, že odchod Castra prispeje k demokratizácii Kuby

Americký prezident George W. Bush verí, že odchod Fidela Castra z najvyšších štátnych funkcií prispeje k demokratizácii Kuby. Iba niekoľko hodín po tom, čo kubánske štátne médiá potvrdili Castrovu rezignáciu, vyzval americký prezident medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo Kubu pri budovaní demokratických inštitúcií.

Spojené štáty sú pripravené pomôcť Kubáncom, aby mohli užívať "požehnania slobody", povedal Bush počas návštevy africkej Rwandy. Americký prezident ďalej vyslovil prianie, aby nové kubánske vedenie zabezpečilo slobodné a spravodlivé voľby.

Po odstúpení Fidela Castra z postu kubánskeho prezidenta bude mať jeho brat Raúl, ktorého Fidel pred rokom a pol poveril vedením krajiny, viac možností reformovať Kubu. V utorok to v Madride vyhlásila španielska ministerka pre Latinskú Ameriku Trinidad Jimenézová.

"Teraz bude môcť Raúl Castro rozbehnúť svoj reformný projekt vo väčšom rozsahu, s väčšou húževnatosťou a istotou. Sám o tomto projekte hovoril a ja som presvedčená, že teraz bude schopný tieto veľmi dôležité reformy naštartovať," povedala.

Koniec legendy

castro2.jpg

Castro vládol na Kube od revolúcie v roku 1959 (infografika kubánskej revolúcie - kliknite) , ktorou sa skončilo obdobie dominancie Spojených štátov od víťaznej španielsko-americkej vojny v roku 1898. Hoci Kuba čelí tvrdému ekonomickému embargu zo strany USA, Castro nielenže prežil pokus Američanov o inváziu na ostrov, ale aj vládu desiatich amerických prezidentov. Po uchopení moci na Kube sa stal Castro ikonou medzinárodného socializmu. Komunistická Kuba svoju rolu zohrala i v Hnutí nezúčastnených krajín (Non-Aligned Movement), kde predstavovala symbol pre rozvojové krajiny.

Celý profil Fidela Castra - kliknite

Castro sa narodil 13. augusta 1926 v bohatej farmárskej rodine v mestečku Birán v provincii Holguín. Castro bol dobrým žiakom a sľubným hráčom baseballu. Jeho mladíckym snom bolo hrať v jednej z amerických hlavných líg. Študoval právo na univerzite v Havane a do politiky sa zapojil už počas študentských čias. V roku 1947 vstúpil do Ortodoxnej strany, ktorá požadovala reformu vlády. V roku 1951 sa dostal na čelo strany po samovražde jej dovtedajšieho lídra a pripravoval sa na parlamentné voľby, ktoré sa mali konať nasledujúci rok. 10. marca 1952 však Fulgencio Batista uskutočnil štátny prevrat, uchopil moc v krajine a zrušil plánované voľby. Po prevrate Castro vystúpil z Ortodoxnej strany, obvinil Batistu z porušenia ústavy, ale na súde neuspel.

Castro zareagoval na Batistov prevrat zorganizovaním ozbrojeného útoku na kasárne Moncada v Santiagu a kasárne Bayamo. Útoky boli neúspešné a viac ako 60 z celkového počtu 135 útočníkov bolo zabitých. Castro spolu s ďalšími členmi skupiny ušli do hôr Sierra Maestra východne od Santiaga, ale neskôr sa vzdali. V súdnom procese ho odsúdili na 15 rokov väzenia, kde však pobudol menej ako dva roky vďaka všeobecnej amnestii, ktorú vyhlásil Batista v roku 1955.

V júli 1955 odišiel do exilu do Mexika. Tam sa spojil s ďalšími emigrantmi a založil Hnutie 26. júla, pomenované podľa dátumu útoku na kasárne Moncada. Odišli do USA, kde získavali financie od tam žijúcich Kubáncov. Ku skupine sa pripojil aj doktor medicíny Ernesto "Che" Guevara. V decembri 1956 sa Castro znovu pokúsil o uchopenie moci, keď sa na Kubu vrátil na lodi Granma. Hnutie naberalo na sile a po dvoch rokoch prinútili proamerického diktátora Batistu k exilu. V apríli 1961 Castro odolal pokusu o inváziu asi 1 300 kubánskych exulantov vyškolených americkou tajnou službou CIA, ktorí sa vylodili v Zátoke svíň.

Jeden Castro a deväť amerických prezidentov

Castro vládol na kube železnou rukou 49 rokov. V susedných Spojených štátoch, ktoré sa pokúšali Kubu oslabiť okrem iného dlhoročným ekonomickým embargom a zorganizovali aj niekoľko pokusov o atentát na Castra, sa medzitým vystriedalo deväť prezidentov.

Profil Fidela Castra na encyklopedia.sme.sk - kliknite

O Castrovom súkromnom živote sa toho veľa nevie. V roku 1948 sa oženil so študentkou filozofie Mirtou Díaz Balartovou, tiež z bohatej kubánskej rodiny, s ktorou mal neskôr syna Fidelita. Počas pobytu vo väzení sa s ním manželka rozviedla a v roku 1952 sa Castro zoznámil s Naty Revueltou, s ktorou mal v roku 1956 dcéru Alinu. V osemdesiatych rokoch sa oženil s Daliou Soto de Valleovou, s ktorou mal päť detí.

Castro sa stal známym niekoľkohodinovými prejavmi, rečnil vždy vo vojenskej uniforme. V očiach mnohých ľavičiarov je hrdinom, ktorý dokázal vzdorovať Spojeným štátom. Pre vlastný ľud je však diktátorom, ktorý uvrhol krajinu do biedy, odopiera mu ľudské práva a prenasleduje politických oponentov.

Castrove pamätné výroky

"Odsúďte ma. To vôbec nie je dôležité. Dejiny ma zbavia viny."
- Castro v roku 1953, keď sa ako mladý právnik obhajoval v súdnom procese, týkajúcom sa neúspešného útoku na kasárne Monsada v meste Santiago de Cuba.

"Revolúciu som začal robiť s 82 mužmi. Keby som ju mal urobiť znova, idem do toho s desiatimi alebo 15 mužmi a s absolútnou vierou. Nezáleží na tom, akí ste malí, ak máte vieru a plán akcie."
- Castro v roku 1959.

"Nerozmýšľam nad tým, že si oholím bradu, lebo som na ňu zvyknutý a moja brada symbolizuje pre moju krajinu veľa vecí. Keď splníme náš sľub dobrej vlády, bradu si oholím."
- Castro v roku 1959 v rozhovore pre televíziu CBS, 30 dní po revolúcii.

"Revolúcia nie je záhon ruží. Revolúcia je boj budúcnosti a minulosti."
- Castro v roku 1959.

"Nikdy som nevidel rozpor medzi myšlienkami, ktoré ma posilňujú a myšlienkami o tom symbole, tej výnimočnej postave (Ježišovi Kristovi)."
- Castro v roku 1985.

"Jednou z najväčších výhod revolúcie je, že dokonca aj prostitútky môžu vyštudovať univerzitu."
- Castrove slová americkému režisérovi Oliverovi Stonovi v dokumentárnom filme Comandante z roku 2003.

"Uvedomil som si, že mojím skutočným osudom bude vojna, ktorú budem viesť so Spojenými štátmi."
- Castrov úvodný citát v druhom dokumentárnom filme režiséra Olivera Stona Looking for Fidel z roku 2004, ktorý sa zaoberá kubánskym vodcom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceš prácu v IT?
 2. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 3. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 4. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Chceš prácu v IT?
 2. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 3. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 4. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 5. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 6. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 7. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 8. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 043
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 3 010
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 2 883
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 298
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 766
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 678
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 017
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 875
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine trvá už tri mesiace.


a 5 ďalší 8 h
Vírusová častica opičích kiahní na mikroskopickom zábere.

Väčšina doteraz identifikovaných osôb nemala vážny priebeh choroby.


TASR 10 h
Ukrajinský spravodaj

Súhrn správ o vojne na Ukrajine.


a 1 ďalší 13 h
Konflikt na Donbase menšie posuny a väčšie obete.

Ukrajina je prisilný protivník.


14 h
SkryťZatvoriť reklamu