Brusel 18. februára (TASR) - Členské krajiny Európskej únie sa dnes v Bruseli dohodli na spoločnom postoji k najnovšiemu vývoju v Kosove. Neznamená to však, že by mala EÚ jednotný postoj aj k uznaniu Kosova. Dokument schválený ministrami zahraničných vecí konštatuje, že prípad Kosova nepredstavuje precedens a ponecháva na jednotlivých členským štátoch rozhodnutie, či Kosovo uznajú.
"Rada EÚ berie na vedomie, že deklarácia (kosovského parlamentu o vyhlásení nezávislosti Kosova) zaväzuje Kosovo k princípom demokracie a rovnosti všetkých občanov, ochrane srbskej a ďalších menšín, ochrane kultúrneho a náboženského dedičstva a k medzinárodnému dohľadu...Členské krajiny sa samy rozhodnú v súlade s národnými praktikami a medzinárodným právom o svojich vzťahoch s Kosovom," uvádza sa vo prijatých záveroch.
Podľa slovinského ministra zahraničných vecí Dimitrija Rupela, ktorý dnešné zasadnutie viedol, EÚ prešla testom jednoty, keď sa zhodla na spoločnej pozícii k vývoju v Kosove. V súvislosti s neexistenciou jednotného postoja k nezávislosti Kosova v rámci únie Rupel konštatoval, že rozhodovanie je v rukách jednotlivých členských krajín a nemožno ho ovplyvniť.
Ihneď po skončení zasadnutia Kosovo uznali Francúzi a hneď v najbližších dňoch tak plánuje postupovať podľa slovenského ministra zahraničných vecí Jána Kubiša asi 16 krajín. Cyprus, Španielsko a Rumunsko dali jednoznačne najavo, že nemajú v úmysle Kosovo uznať, zatiaľ čo Slovensko a Grécko chcú sledovať ďalší vývoj v regióne a chcú si ponechať určitý čas. Kubiš oznámil, že Slovensko sa po posúdení ďalšieho vývoja v regióne k tejto otázke vráti do 120 dní.
Rada EÚ takisto pripomína, že únia bude aj naďalej dodržiavať svoj záväzok k stabilite západného Balkánu a je pripravená zohrávať kľúčovú úlohu pri jej posilňovaní. Ministri tiež potvrdili, že EÚ bude plne a efektívne podporovať európsku perspektívu západného Balkánu a vyzvali Európsku komisiu na predloženie konkrétnych opatrení na podporu ekonomického a politického rozvoja regiónu.
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana po zasadnutí zdôraznil, že dôležitejšie rozhodnutie týkajúce sa budúcnosti Kosova prijala EÚ už cez víkend, keď oficiálne odštartovala misiu pre Kosovo (EULEX). Tvoriť ju bude asi 1900 policajtov a sudcov a jej úlohou bude dohliadať na uplatňovanie vlády zákona v Kosove. Plne funkčná bude po 120 dňoch, keď prevezme kompetencie od terajšej administratívy OSN. Pod správou OSN je Kosovo od júna 1999, keď sa skončili 78-dňové nálety NATO na vtedajšiu Juhosláviu.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh