SME
Štvrtok, 26. máj, 2022 | Meniny má Dušan

Hollywood kazí imidž olympiáde

Čína chce, aby olympijské hry v Pekingu dopadli čo najlepšie a vylepšili imidž krajiny. Jej snahu zatieňuje kritika aktivistov, ktorí poukazujú na čínske zlyhania v Dárfúre a Tibete.

Čína chce, aby olympijské hry v Pekingu dopadli čo najlepšie a vylepšili imidž krajiny. Jej snahu zatieňuje kritika aktivistov, ktorí poukazujú na čínske zlyhania v Dárfúre a Tibete.

PEKING, BRATISLAVA. Šesť mesiacov pred začiatkom olympijských hier utŕžila Čína poriadnu hanbu. Režisér Steven Spielberg odstúpil z pozície umeleckého poradcu športového podujatia. Čína totiž podľa neho nerobí dosť preto, aby zabránila genocíde v sudánskom Dárfúre.

Keď Spielberg v roku 2006 prijal tento post, Čína bola polichotená a štátne médiá informovali celý národ. Jeho minulotýždňové rozhodnutie odísť noviny odignorovali a ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo nahnevanú reakciu. Hovorkyňa bez bližšieho vysvetlenia spomenula akési „utajené motívy“ a odkázala, že šport by sa nemal politizovať.

Boom pre aktivistov

Spielbergovo rozhodnutie je víťazstvom aktivistov. Tí sa snažia využiť publicitu okolo olympiády na zvyšovanie tlaku na Čínu, aby zmenila zahraničnú politiku. Mohla by napríklad využiť ekonomickú silu a tlačiť na sudánsku vládu, aby ukončila genocídu v Dárfúre.

Čína má s islamským režimom v Sudáne špeciálne vzťahy. Kupuje od neho až dve tretiny vyťaženej ropy a na odplatu zásobuje Chartúm zbraňami, ktoré slúžia na boj s rebelmi.

Práve vďaka hollywoodskym celebritám, ako sú Angelina Jolie, Brad Pitt či Uma Thurmann, sa Dárfúr dostáva do čoraz väčšej pozornosti bežných ľudí.

Vplyv hereckých hviezd

Za burcovaním povedomia stojí najmä herečka Mia Farrow, ktorá vlani napísala článok s titulkom „Hry genocídy“ a vyzvala Spielberga, aby odišiel z organizačného výboru. Poukázala pritom na morálny podtón jeho filmov – napríklad drámu Mníchov o vražde izraelských olympionikov či Schindlerov zoznam o holokauste.

Aktívna Farrow poslala aj list čínskemu prezidentovi s výzvou, aby využil ekonomické páky na koniec násilia. Pod text sa podpísal juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu, ale aj anglický bedmintonový hráč Richard Vaughan.

VIDEO - Spielberg odišiel, Mia Farrow sa angažuje

Pre Číňanov je olympiáda spojená s národnou hrdosťou a pocitom, že sa vďaka nej definitívne zaradia medzi veľmoci. Komunistickí lídri chcú zlepšiť imidž krajiny a prehlušiť spomienky na krvavé potlačenie študentských protestov na Námestí Nebeského pokoja. Teraz hrozí, že túto snahu prehlušia ľudskoprávne otázky.

Úspech kampane za Dárfúr totiž povzbudil ostatných aktivistov, ktorí chcú poukázať na problémy v Tibete či na prenasledovanie hnutia Falun Gong.

Čo s Coca Colou?

Aktivisti zacielili kampaň aj na sponzorov olympiády, teda spoločnosti, ako sú Coca Cola, McDonald's, Kodak či Johnson&Johnson. Tie zatiaľ ignorujú výzvy, aby pritlačili na Čínu pre Dárfúr. Tvrdia, že je to práca pre OSN.

„Sponzori riskujú svoju reputáciu, ak nebudú presviedčať vládu, aby dodržala svoje záväzky o ľudských právach,“ povedal Minky Worden z organizácie Human Rights Watch podľa denníka Guardian. Spolu s ostatnými mimovládkami tvrdí, že ak nenastane náprava, budú vyzývať ľudí, aby počas reklám vypínali televízory.

Naopak svetoví lídri olympiádu ignorovať nemienia. Americký prezident George Bush povedal, že do Pekingu pôjde. Vysoký predstaviteľ Európskej únie si myslí, že atléti by sa mali vyhýbať otváraniu ľudskoprávnych otázok a iných citlivých tém. „Šport je príliš dôležitý na to, aby sa využíval ako politický nástroj,“ povedal pre AP slovinský minister športu Milan Zver, ktorého krajina predsedá Európskej únii.

Šport odmieta politizáciu, má zlé skúsenosti

Politizácia novovekých olympiád je evergreen. Predstava, že pokusy o ňu sa skončia koncom bipolárneho sveta, sa ukázala chimérou.

„Som veterán bojkotov,“ pousmial sa prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge, keď sa ho pred pár dňami moderátor televíznej stanice France 24 pýtal, či sa neobáva, že Spielbergovo odmietnutie poradcovstva pri slávnostnom otvorení pekinskej olympiády predznačuje jej bojkot.

„V roku 1980 som bol mladým šéfom misie belgickej výpravy, keď prezident Spojených štátov, zrejme najvplyvnejší muž na svete, žiadal bojkot olympiády v Moskve v dôsledku ruskej invázie do Afganistanu.“

Rogge: Nemôžeme riešiť problémy sveta

Belgický olympijský výbor vtedy napriek zákazu svojej vlády vyslal do Moskvy výpravu. „Urobili sme to na obranu športu,“ pripomenul Rogge, chýrny chirurg, predtým jachtár, z ktorého sa medzičasom stal prvý muž olympijského hnutia.

Šéfovia sveta športu, ostrieľaní zo série bojkotov v druhej polovici minulého storočia, odrážajú snahy o politizáciu vrcholných športových podujatí. Rogge si na rozdiel od svojho španielskeho predchodcu Juana Antonia Samarancha drží politikov od tela a rigorózne trvá na tom, že svet má svoj poriadok a v ňom každý svoje miesto.

„Úlohou Medzinárodného olympijského výboru je organizovať olympijské hry. Sme športová organizácia, nie politická. A nie sme ani organizácia pre ľudské práva,“ zopakoval vo francúzskej televízii.

„Nemožno od nás žiadať, aby sme urovnávali všetky problémy sveta. Nemáme na to prostriedky a nie je to ani naším poslaním.“

Šport nie je politická zbraň

Olympijskí šéfovia naznačujú, že pridelením Hier do Pekingu urobili pre postupné zaradenie sa Číny do civilizovaného sveta možno viac ako politici.

„Hry určite veľmi pomôžu vývoju Číny,“ myslí si Rogge a pripomína, že „privedú vyše 25-tisíc novinárov, ktorí budú mať možnosť robiť si svoju prácu“, čo bude mať „nepriamy vplyv“ a je „pozitívny aspekt“.

Stevena Spielberga angažovali čínski organizátori Hier XXIX. olympiády. Rogge, podľa vlastných slov „vášnivý divák jeho filmov“, si myslí, že by určite kreatívne prispel k pôsobivosti slávnostného ceremoniálu.

„Rešpektujem však jeho rozhodnutie,“ poznamenal a dodal, že „jeho absencia Hrám neuškodí“, lebo „Hry sú oveľa viac ako jednotlivec“.

Športovci pred olympiádou podpisujú záväzok, že budú dodržiavať Olympijskú chartu. V prípade jej porušenia môžu byť potrestaní. Podľa šéfa MOV však neobmedzuje ich slobodu šírenia názorov.

„Sme za slobodu individuálneho vyjadrovania bez akýchkoľvek obmedzení. Ak sa vedúci či tréner chce vyjadriť v mé­diách, môže tak urobiť bez problémov,“ tvrdí Rogge. „V záujme zaručenia regulárnosti súťaží však žiadame športovcov, aby nerobili demonštrácie politického, náboženského alebo rasového typu počas Hier.“

Ako ilustráciu použil defilé s transparentom, húkanie či piskot v čase nástupu iného tímu. Zvlášť mu ide o ceremoniály. „Ak športovec chce vyjadriť svoj uhol pohľadu na Čínu vo Francúzsku, v Pekingu, v meste, na ceste do Francúzska, nie je nijaký problém,“ dodal.

Blogy s obmedzeniami

Olympionikom prvý raz v histórii oficiálne povolili aj internetové blogy. Po skúsenostiach najmä z turínskych zimných Hier 2006 však podliehajú prísnym regulám.

V súvislosti s lukratívnym predajom komerčných práv je v nich zakotvený zákaz rozširovať vizuálne aj zvukové materiály o priebehu súťaží. V doménach sa nesmie použiť slovo olympijský ani olympijské hry. Obsah by mal byť dôstojný významu udalosti a držať sa „dobrého vkusu“.

Marián Šimo
Na Čínu nezabúdajú ani Slováci

Povedomie Slovákov o problémoch s dodržiavaním ľudských práv v Číne zvyšuje pred olympiádou aj aktivista Peter Jonaštík. Pred časom organizoval v Bratislave beh s olympijskou pochodňou, aby upriamil pozornosť verejnosti na fungovanie komunistického režimu.

„Je tam bežné zabíjanie, mučenie. Konanie olympijských hier v krajine, kde si nevážia hodnotu ľudského života, je v rozpore s duchom olympiády,“ povedal. V súčasnosti organizuje divadelné predstavenie Šen-jun: Vzkriesenie čínskej kultúry, s ktorým plánuje ísť na turné v rámci Slovenska.

Situáciu v Číne kritizujú viaceré slovenské osobnosti.

Milan Markovič, humorista

„Ľudské práva sa v menšej či väčšej miere porušujú všade. Olympijská myšlienka je úžasná, desať Božích prikázaní je bez chyby, dokonca aj morálny kódex budovateľa komunizmu je vo viacerých bodoch teoreticky v poriadku. Lenže bohužiaľ, to všetko je určené ľuďom.“

Matej Sajfa Cifra, moderátor

„Nie som odborník na ľudské práva ani na ich porušovanie, ale ako bežný občan so zmyslom pre demokraciu si myslím, že komunistický režim nie je štátne zriadenie, v ktorom by sa uctievali a praktizovali všetky práva občana jednotlivca.“

Petra Polnišová, herečka

„Praktiky a zverstvá, ktoré sa dejú v Číne, považujem za hrubý zločin. Je neetické, aby sa olympijské hry konali v krajine, ktorá nie je ani v súčasnosti schopná rešpektovať základné ľudské práva.“

Roman Galo Galvánek, spevák

„Porušovanie ľudských práv je historickou súčasťou čínskych dejín, teda je hlboko zakonzervované v ich myslení. Mám pocit, že protesty veľký účinok mať nebudú. Spielbergove rozhodnutie je len výkrik do tmy.“

Milan Lasica, herec


„Olympijské hry a porušovanie ľudských práv to nejde dohromady.“

(hab, pj) Zdroj: www.olympijskapochoden.org
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 2. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 3. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 1. Prvé slovenské diela vo forme NFT sprístupňuje 365.bank
 2. Wüstenrot rástol v životnom poistení o takmer 40 percent
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 5. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Na krásnom, modrom Jadrane
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 12 982
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 833
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 297
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 4 433
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 425
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 1 790
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 422
 8. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 300
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Adam Sýkora strieľa gól do siete Fínska v zápase štvrťfinále MS v hokeji 2022 Slovensko - Fínsko.

Sledujte online prenos s nami.


Sportnet 8 h
Zoltána Andruskóa odvádzajú z pojednávacej miestnosti.

Kauza Očistec už čaká na prejednanie na súde.


46m
Ilustračné foto.

Návrhy na zníženie cien palív už vo vládnej koalícii kolujú.


3 h
Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje 92. deň.


a 6 ďalší 20 h

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský spravodaj

Scholz je presvedčený, že Putin nevyhrá.


2 h
Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


3 h
Nemecká fregata Mecklenburg-Vorpommern (F218) triedy Brandenburg opustila vo štvrtok námornú základňu Wilhelmshaven a smeruje na sever.

Loď a posádka absolvovala deväť mesiacov trvajúci operačný výcvik so zameraním na úlohy národnej a aliančnej obrany,


TASR 3 h
Orbán je piatykrát maďarským premiérom.

Vojnou na Ukrajine Orbán zdôvodňuje vyššie zdanenie firiem a bánk.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu