Jeruzalem/Ramalláh 18. februára (TASR) Palestínsky prezident Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ehud Olmert sa v utorok v Jeruzaleme pokúsia dať nový impulz mierovým rokovaniam. Palestínsky vyjednávač Saíb Irikát rozhlasovej stanici Hlas Palestíny potvrdil, že obaja politici majú hovoriť o situácii v pásme Gazy a hlavných otázkach mierového procesu.
Abbás by mal Olmerta vyzvať, aby Izrael zrušil ekonomickú blokádu Gazy a znovuotvoril hraničné priechody s pásmom. V Gaze je v dôsledku blokády akútny nedostatok paliva i energií. Elektrina ide len niekoľko hodín denne a podľa nezávislej palestínskej agentúry Maan v pondelok už došlo palivo aj vozidlám záchrannej služby.
Izrael podmieňuje ukončenie blokády zastavením ostreľovania izraelského územia z pásma Gazy podomácky vyrobenými raketami Kassám. Od začiatku roka ich dopadlo na Izrael vyše 700. Väčšinou spôsobia materiálne škody, alebo zranenia. Odvetné izraelské akcie si podľa agentúry Maan vyžiadali v rovnakom čase životy 125 Palestínčanov, vrátane 17 detí.
Predseda Palestínskej samosprávy, ktorého hnutie Fatah má kontrolu len nad západným brehom Jordánu, chce na utorkovom stretnutí s izraelským premiérom navrhnúť komplexné prímerie pre celé palestínske územia. Zatiaľ nie je jasné, ako to chce dosiahnuť v pásme Gazy, kde má od minulého júna kontrolu radikálne hnutie Hamas.
Zastavenie útokov militantov je hlavnou podmienkou, ktorú musia Palestínčania splniť v prvej fáze mierového procesu. Izrael musí zase zastaviť všetky aktivity pri výstavbe a rozširovaní židovských osád. Ani jedna strana si zatiaľ záväzky neplní. Juh Izraela je prakticky denne terčom raketového ostreľovania z pásma Gazy a Izrael pokračuje v spornej výstavbe, najnovšie na jeruzalemskom sídlisku Har Choma, ktoré je podľa Palestínčanov na okupovanej pôde. Hlavný palestínsky vyjednávač, bývalý premiér Ahmad Kurája upozornil, že mier nemôže byť dosiahnutý, kým Izrael nezastaví všetky jednostranné kroky, vrátane rozširovania osád.
M. Abbás v pondelok pre jordánsky denník Al-Dustur konštatoval, že mierové rokovania, ktoré sa opäť naštartovali po novembrovej konferencii v americkom Annapolise, "idú veľmi pomaly. Nemôžem povedať, že by v nich došlo k nejakému pokroku." Napriek tomu verí, že sa dá dosiahnuť dohoda do konca tohto roka. Nesmú sa ale odložiť kľúčové témy vyjednávaní ako je návrat palestínskych utečencov a postavenie Jeruzalema.
Premiér Olmert cez víkend vyhlásil, že o budúcnosti Jeruzalema sa bude diskutovať až na konci rokovaní, keď sa dosiahne dohoda vo všetkých ostatných oblastiach. Abbás s tým podľa Olmerta súhlasil. Izraelský premiér tiež naznačil časový posun v celom procese. Kým pôvodná ambícia bola dosiahnuť konečnú dohodu o existencii dvoch štátov (Izraela a Palestíny) do konca roku 2008, Olmert v nedeľu uviedol, že do konca roka je cieľom skôr dosiahnuť dohodu na základných princípoch riešenia ako kompletnú mierovú dohodu. Izraelský prezident Šimon Peres medzitým varoval, že priestor pre mier sa zmenšuje. "Ľudia strácajú nádej v mier. Blízky východ má politiku rozprávania. Každý rozpráva, ale nikto nič neurobí," konštatoval Peres po víkendovom stretnutí s francúzskym ministrom zahraničných vecí Bernardom Kouchnerom.