Brusel 18. februára (TASR) - Členské krajiny Európskej únie by sa mali samy rozhodnúť v súlade s národnými praktikami a právnymi normami, či nadviažu vzťahy s Kosovom ako nezávislým štátom, vyplýva to z návrhu spoločnej pozície, na ktorej sa dnes v Brusel snažia dohodnúť ministri zahraničných vecí krajín EÚ.
"Rada EÚ zdôrazňuje, že vzhľadom na konflikt, etnické čistky, humanitárnu katastrofu v 90. rokoch a medzinárodnú správu na základe rezolúcie č. 1244 je štatút Kosova prípadom sui generis, ktorý nestanovuje žiaden precedens," uvádza sa v návrhu slovinského predsedníctva.
V ňom Rada EÚ vyzdvihuje záväzky únie k udržaniu stability v západobalkánskom regióne a odvoláva sa na závery, na ktorých sa EÚ zhodla už v minulosti, t.j. že doterajší stav bol neudržateľný a vyriešenie štatútu Kosova je kľúčové pre stabilitu regiónu. EÚ je podľa návrhu pripravená zohrať vedúcu úlohu pri posilňovaní stability a prevziať ďalšie úlohy v Kosove. Pripomína sa takisto dohoda na vyslaní misie EÚ do Kosova, ktorá bola oficiálne odštartovaná v noci z piatka na sobotu.
Debata o spoločnej pozícii je však komplikovaná. Zatiaľ čo väčšina členských krajín avizovala svoju pripravenosť uznať nezávislé Kosovo, niektoré štáty vrátane Slovenska sa k tejto otázke stavajú odmietavo.
Španielsky minister zahraničných vecí Miquel Ángel Moratinos dal pred začatím zasadnutia jasne najavo, že Madrid Kosovo neuzná. Argumentoval pritom tvrdením, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova nie je v súlade s medzinárodným právom. K rozdeleniu krajiny môže dôjsť len na základe dohody medzi dvoma stranami alebo na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, čo nie je tento prípad, dodal minister. Podľa španielskych médií Moratinos rázne odmieta vytváranie paralel medzi nezávislosťou Kosova a situáciou v Baskicku a Katalánsku.
Madrid predložil v Bruseli protinávrh spoločnej pozície, podľa ktorého by sa mali členské krajiny EÚ samy rozhodnúť "v súlade s národnými praktikami a medzinárodným právom" na rozdiel od slovinského znenia "v súlade s národnými praktikami a právnymi normami", či uznajú Kosovo. Španielsko takisto navrhuje, aby sa v texte EÚ zaviazala k princípom teritoriálnej integrity štátov, tak ako je zakotvené v Charte OSN a Helsinskom záverečnom akte.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh