Wellington 18. februára (TASR) - Na Novom Zélande sa dnes začala posledná prípravná konferencia, ktorá má pripraviť pôdu pre dohodu o celosvetovom zákaze používania trieštivej munície. Na týždeň trvajúcom stretnutí sa zúčastňuje vyše 500 delegátov zo 120 štátov.
Novozélandský minister obrany Phil Goff v otváracom príhovore zdôraznil, že zabudnutá trieštivá munícia spôsobuje smrť alebo ťažké zranenia aj desiatky rokov po svojom nasadení. Dedičstvo takejto nevybuchnutej munície ohrozuje životy civilistov rovnako ako nášľapné míny. Oba problémy treba riešiť rovnako, povedal Goff.
Trieštivá munícia sa používa od druhej svetovej vojny. Na svedomí má desaťtisíce obetí a zranených, deti nevynímajúc. V súčasnosti je najväčšou hrozbou v Iraku, Afganistane, Kosove a Libanone.
Konferencia vo Wellingtone je posledným globálnym fórom, kde sa bude o problematike trieštivej munície diskutovať pred májovým podpísaním príslušnej dohody v írskom Dubline. Prvá zo štyroch takýchto konferencií sa konala vlani v Osle z iniciatívy siedmich štátov.
V novozélandskej metropole nie sú prítomní predstavitelia USA a ďalších najväčších producentov zbraní, ako sú Rusko, Čína, India, Pakistan a Izrael. Práve židovský štát bol kritizovaný za použitie trieštivých bômb v 34-dňovej vojne s Hizballáhom v Libanone v roku 2006.
Nášľapné míny boli zakázané medzinárodnou konvenciou v roku 1997. Najmenej 76 štátov však má zásoby vyše 210 rôznych typov trieštivej munície. Použitá bola najmenej v 24 štátoch.