Na najväčšiu tuzemskú záložňu bola uvalená nútená správa v polovici roku 1999. Jej krach zavinilo zlé investície a časť vkladov 25 klientom teraz vracia štát.
V predstavenstve firmy Golf Ageus, ktorá golfový areál pri Olomouci stavia, figuruje i meno podpredsedu Poslaneckej snemovne ČR Ivana Langera (ODS). Ten však tvrdí, že nemá so záložňou nič spoločné a na rokovaniach o peniazoch pre golf nikdy nebol. "O transakciách som vedel, ale nijakú zmluvu so záložňou som nepodpísal. Peniaze sa nikam nestratili a sú investované v pozemkoch a v stavbe," povedal Langer.
Záložňa žiada svoje peniaze späť. Podľa správcu konkurznej podstaty Družstevného holdingu v Ostrave Jiřího Vítka bola podaná žaloba, lebo ide o peniaze vkladateľov, ktorí o ne prišli.
Na podozrivé transakcie využívala záložňa svoju dcérsku spoločnosť Družstevný holding. Pätnásť miliónov tak pred dvoma rokmi dostala i Olomoucká golfová spoločnosť, ktorá je spolu s firmou Ageus akcionárom spoločnosti Golf Ageus. Šéf predstavenstva Golf Ageus František Kalabis potvrdil, že 15 miliónov bolo investovaných do výstavby golfového ihriska.
O transakcie 1. Družstevnej záložne v Ostrave sa už niekoľko mesiacov zaujíma polícia, ktorá obvinila štyroch popredných manažérov zo stomiliónových podvodov. Tí skončili vo väzbe a hrozí im až pätnásť rokov väzenia.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk pel