V meste Kosovská Mitrovica vybuchla bomba potom, čo pred pár hodinami kosovský parlament schválil deklaráciu o nezávislosti provincie od Srbska, informovala v nedeľu polícia.
Explózia nastala blízko súdu OSN a miesta, kde bude umiestnená budúca misia Európskej únie (EÚ), povedal zdroj pre agentúru AFP a dodal, že po incidente bude nasledovať vyšetrovanie. Podobný výbuch zasiahol miesto už vo štvrtok v noci a spôsobil menšie škody. Etnicky zmiešané mesto, v ktorom na severe žije 20 tisíc Srbov a na juhu 80 tisíc etnických Albáncov, odráža dlhodobé napätie v separatistickej provincii.
Zrážka demonštrantov a polície pred veľvyslanectvom USA v Belehrade
Najmenej jeden policajt utrpel zranenia pri dnešnej konfrontácii medzi demonštrantami a políciou pred budovou amerického veľvyslanectva v Belehrade v Srbsku.
Demonštranti, väčšinou veľmi mladí ľudia a prívrženci belehradských futbalových klubov (Crvena zvezda a Partizan), hádzali na policajtov kamene, odpadkové koše a pochodne.
Informovala o tom tlačová agentúra APA s odvolaním sa na vysielanie rozhlasovej stanice B-92.
Účastníci zhromaždenia protestovali proti vyhláseniu nezávislosti Kosova, priestor pred veľvyslanectvom USA polícia po incidente vyprázdnila. Protest však pokračoval na inom mieste.
Solana: V Kosove treba zachovať pokoj a správať sa zodpovedne
Na zachovanie pokoja a zodpovedné správanie vyzval dnes vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana v reakcii na vyhlásenie nezávislosti Kosova.
"Chcem zdôrazniť, že stabilita v Kosove, ako aj v celom západobalkánskom regióne je kľúčová. Vyzývam všetkých, aby konali s rozvahou a zodpovedne. Som presvedčený, že kosovskí lídri budú v tomto mimoriadne dôležitom momente postupovať v súlade so svojou zodpovednosťou," vyhlásil Solana.
Popredný predstaviteľ EÚ tiež informoval, že je v permanentnom kontakte s predstaviteľmi Kosova i celého regiónu. Situáciou sa budú zaoberať ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ na svojom pondelňajšom zasadnutí.
USA a NATO vyzývajú na zdržanlivosť
Spojené štáty budú po deklarácii nezávislosti Kosova pozorne sledovať problém a diskutovať o tejto otázke so svojimi európskymi partermi, uvádza sa v dnešnom vyhlásení ministerstva zahraničných vecí USA.
Spojené štáty zdôraznili význam ochrany menšín v období implementácie Ahtisaariho plánu a privítali jasný záväzok kosovskej vlády k ochrane etnických menšín. USA sú "dlhodobo presvedčené", že Ahtisaariho plán "je najlepší spôsob, ako zabezpečiť stabilitu regiónu, uvádza sa vo vyhlásení.
Zároveň USA vyzvali všetky strany na maximálnu možnú zdržanlivosť, vyhýbanie sa provokatívnym aktom a vyslovili silnú podporu náboženským a etnickým menšinám v Kosove.
Na zdržanlivosť vyzval všetky strany v Kosove aj generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer a sľúbil, že jednotky NATO zabránia všetkým aktom násilia a potrestajú ich.
"Po deklarácii kosovskej nezávislosti bude NATO pozorne sledovať vývoj... a reagovať (jednotky NATO) pohotovo a neoblomne voči každému, kto by sa chcel uchýliť k násiliu," uviedol Scheffer.
Daul: Je absolútne nevyhnutné udržať v Kosove pokoj
Pred akýmikoľvek nepokojmi varoval dnes Joseph Daul, šéf najväčšej frakcie Európskeho parlamentu, Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov (EPP-ED), v súvislosti s vyhlásením nezávislosti Kosova.
"V záujme budúcnosti a majúc na pamäti minulosť je absolútne nevyhnutné zachovať v Kosove pokoj a maximálne rešpektovanie ľudských práv a multietnickosti. Je potrebné zamerať sa na situáciu v širšom regióne a vyhnúť sa akejkoľvek eskalácii," vyhlásil francúzsky europoslanec.
Daul pripomenul, že vyhlásenie nezávislosti Kosova je krokom, ktorý sa očakával po ôsmich rokoch, ktoré kosovskí predstavitelia považovali za neudržateľný status quo. Rozhodovanie o tom, či uznať nezávislosť Kosova, nesmie byť podľa Daula ovplyvňované hrozbami násilia alebo radikalizácie.
Šéf frakcie EPP-ED takisto vyzdvihuje, že je obzvlášť dôležité, aby Srbsko nezatvorilo dvere do Európy a nevrátilo sa k politike izolácie.