Kosovský parlament v nedeľu schválil deklaráciu, ktorou sa Kosovo oficiálne vyhlasuje za samostatný štát. Deklaráciu podpísal prezident Fatmir Sejdiu, premiér Hashim Thaci a predseda parlamentu Jakup Krasniqi.
Sejdiu v nedeľu vyzval "všetky krajiny sveta", aby uznali nezávislosť Kosova od Srbska. "Mám tú česť požiadať všetky krajiny sveta, aby uznali našu nezávislosť a vytvorili si s nami normálne diplomatické vzťahy," povedal Sejdiu na tlačovej konferencii.
Srbsko vo štvrtok oznámilo, že "anuluje" vyhlásenie nezávislosti Kosova aj následný vznik "falošného bábkového štátu" na svojom území. Informovali o tom spravodajská televízia CNN a svetové tlačové agentúry.
Po vyhlásení nezávislosti môže nasledovať niekoľko scenárov, od prevzatia kontroly nad územím zo strany Európskej únie až po násilnosti zo strany Srbska.
Kosovo sa stane 193. nezávislým štátom sveta.
Na uznanie Kosova vyzvalo napríklad Írsko, ostro protestovalo Rusko a Kosovo zrejme neuzná ani Slovensko.
Vlajka s obrysmi nového štátu
Schôdzu otvoril príhovorom predseda parlamentu Jakup Krasniqi. "Kosovo obracia novú stránku svojej histórie. Vytvoríme demokratický štát pre všetkých občanov, v spolupráci s medzinárodným spoločenstvom," uviedol.
Text deklarácie prečítal pred parlamentným zhromaždením premiér Hashim Thaci. Prejav prečítal aj v srbskom jazyku. "Ideme v ústrety európskej vízii a vítame misiu Európskej únie v Kosove," vyhlásil a zdôraznil, že "Kosovo už nikdy nebude pod vládou Belehradu".
"My, demokraticky zvolení vodcovia nášho národa, touto deklaráciou vyhlasujeme Kosovo za nezávislý a suverénny štát," citoval premiér Thaci text deklarácie pred parlamentným zhromaždením.
Kosovo bude "spoločnosťou, ktorá rešpektuje ľudskú dôstojnosť" a je pripravené čeliť "bolestivému odkazu minulosti v duchu zmierenia a odpustenia," uvádza sa v texte deklarácie.
Na mimoriadnej schôdzi kosovského parlamentu sa prezentovalo 109 poslancov. Deklaráciu jednohlasne schválili zdvihnutím ruky. Jedenásť poslancov z radov etnických menšín vrátane srbskej sa na schôdzi nezúčastnilo.
Parlament v schválil používanie vlajky, na ktorej sú žltou farbou zobrazené obrysy nového štátu v tmavomodrom poli a šesť hviezd. "Toto je nová vlajka najnovšieho štátu sveta," pýšil sa predseda parlamentu Jakup Krasniqi držiaci vlajku za potlesku poslancov krátko potom, ako hlasovali za deklaráciu o nezávislosti. Doteraz kosovskí Albánci používali albánsku vlajku zobrazujúcu čierneho orla na červenom pozadí.
Thaci ešte pred zasadaním parlamentu povedal, že na vyhlásenie nezávislosti je všetko pripravené. "Stojíme pred rozhodujúcim momentom, pred dôležitým rozhodnutím, ktoré z nás urobí slobodnú krajinu," zdôraznil.
Video: ČTK
Tadič a Samardžič: Srbsko tento krok nikdy neuzná
Srbsko nikdy neuzná nezávislosť Kosova, vyhlásil srbský prezident Boris Tadič v nedeľu, kedy kosovský parlament schválil deklaráciu o samostatnosti. "Srbsko reaguje a bude reagovať všetkými pokojnými, diplomatickými a právnymi prostriedkami s cieľom anulovať tento čin, ktorého sa dopustili kosovské inštitúcie," uviedol Tadič vo vyhlásení. "Apelujem na všetkých našich občanov v Srbsku a v Kosove, aby sa riadili rozumom," uviedol srbský prezident, ktorý odmieta nezávislosť Kosova, ale nie za cenu integrácie Srbska do Európskej únie.
"Srbský štát podnikne zodpovedné kroky a urobí všetko, čo je v jeho silách, aby anuloval túto svojvoľné a nelegálne vyhlásenie nezávislosti Kosova." "Srbsko sa neuchýli k násiliu a je to jediný prístup, ktorý nám umožní pokračovať v našom oprávnenom boji za zachovanie celistvosti našej krajiny," uviedol Tadič.
Srbsko nikdy neuzná nezávislosť Kosova, uviedol dnes aj srbský minister pre Kosovo a Metohiju Slobodan Samardžič.
Ako dodal, Belehrad neuzná ani novú misiu Európskej únie v Kosove, pretože ju pokladá za protiprávnu a ilegálnu.
Samardžič v Kosovskej Mitrovici uviedol, že jednostranné vyhlásenie nezávislosti kosovským parlamentom porušuje medzinárodné právo a Chartu OSN a vďaka nemu bude každé územné odtrhnutie v budúcnosti normálnou udalosťou.
Koštunica: Je to falošný štát
Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes v televíznom prejave národu označil nezávislé Kosovo za "falošný štát."
Koštunicov prejav sa začal len niekoľko minút po tom, čo kosovský parlament prijatím deklarácie o nezávislosti vyhlásil Kosovo za suverénny štát.
Predseda vlády uviedol, že Kosovo nezákonne podporujú Spojené štáty, ktoré sú "pripravené porušiť medzinárodne platné právo pre vlastné vojenské záujmy".
"Prezident Spojených štátov, ktorý je zodpovedný za toto porušenie zákonnosti, rovnako ako jeho európski nasledovníci, sa do histórie Srbska zapíše čiernymi literami, ale tiež do histórie medzinárodného práva, na ktorom je založené usporiadanie sveta," povedal Koštunica v televíznom prejave.
"Dokedy bude existovať srbský národ, Kosovo bude Srbsko," vyhlásil Koštunica. "Pre občanov Srbska, pre Srbsko, na našom území neexistuje a nikdy nebude existovať pseudoštát Kosovo.
V hlavnom meste Priština, ako aj vo väčšine ďalších miest sa už začali oslavy.
Medzinárodná mierová jednotka KFOR v noci nadnes postavila barikády na jednom z mostov cez rieku Ibar v etnicky rozdelenej Kosovskej Mitrovici, ktorá bola v minulosti dejiskom krvavých srbsko-albánskych stretov.
Ministri a poslanci srbskej vlády dnes odchádzajú do Kosova, aby preukázali solidaritu a podporu srbskej menšine.
Prezident Sejdiu: Nenastane raj
Dočasný kosovský prezident Fatmir Sejdiu vyjadril názor, že nezávislosť nezmení realitu v Kosove.
"Deň po vyhlásení nezávislosti nenastane pre nás žiaden raj. Vďaka nezávislosti sa však zvýšia naše šance na lepšiu cestu. Nezávislosť je pre vývoj kľúčová," uviedol Sejdiu v rozhovore zverejnenom vo rakúskom denníku Der Kurier.
"Sú pred nami veľké ekonomické výzvy a musíme udržať sociálny pokoj. Sloboda je základný princíp a bez slobody niet pokroku. Tieto slobody však musíme podporiť našou prácou," zdôraznil Sejdiu.
Správu priniesla dnes tlačová agentúra Tanjug.
V Prištine oslavovali už včera
Kosovčania z hlavného mesta Priština vyšli v sobotný večer do ulíc oslavovať na nedeľu chystané vyhlásenie nezávislosti. Niekoľko sto až tisíc ľudí sa zhromaždilo na bulvári Matky Terezy, kde spevom, pokrikmi pavaresi (nezávislosť) a vytrubovaním áut dávali najavo radosť z pripravovaného odtrhnutia provincie od Srbska.
Video: Zábery zo sobotňajšieho večera v Prištine:
Video: Tomáš Vasilko
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu dnes prvýkrát oficiálne potvrdil, že juhosrbská provincia Kosovo vyhlási svoju nezávislosť.
"Dnes splníme vôľu albánskeho národa a vyhlásime nezávislosť," uviedol Sejdiu pri hrobe bývalého kosovského prezidenta Ibrahima Rugovu v Prištine. Rugova, ktorý v januári 2006 podľahol rakovine pľúc, bol najvýznamnejším kosovsko-albánskym politikom, ktorý provinciu viedol k vyhláseniu nezávislosti od Srbska.
Nezávislosť Kosova podľa očakávania vyhlásia dnes popoludní na mimoriadnej schôdzi parlamentu.
Srbsko vo štvrtok oznámilo, že "anuluje" vyhlásenie nezávislosti Kosova aj následný vznik "falošného bábkového štátu" na svojom území. Srbsko a jeho spojenec Rusko hovoria, že plánované vyhlásenie nezávislosti je nelegálne.
Zatiaľ žiadne násilnosti
Pred oficiálnym vyhlásením nezávislosti Kosova od Srbska pri oslavách nedošlo k nijakým nepokojom a násilnostiam, uviedol dnes hovorca kosovskej polície Veton Elshani.
Polícia v Kosove začala už v piatok operáciu Status, ktorá okrem iného znamená zvýšený počet policajtov v srbskej kosovskej enkláve.
Nebezpečenstvo etnicky motivovaného násilia a výtržností by malo byť "menšie ako kedykoľvek predtým", citovala tlačová agentúra APA Olivera Ivanoviča, jedného z vedúcich srbských politikov v severnom Kosove.
Vojaci NATO v Kosove sa v nedeľu rozmiestnili na severe provincie, ktorú obýva srbská menšina. "Sme v pohotovosti a dúfame, že presvedčíme (srbskú a albánsku) stranu, aby nevyvolávali nijaké incidenty," povedal krátko pred očakávaným vyhlásením nezávislosti Kosova Johnny Verwichte, službukonajúci dôstojník z Belgicka.
Nepokojné mesto Kosovská Mitrovica je riekou Ibar rozdelené na srbskú a albánsku časť. Od konca kosovskej vojny z rokov 1998-1999 došlo v meste k niekoľkým násilnostiam. Sever Mitrovice obýva približne 40 tisíc Srbov a juh 80 tisíc Albáncov. Mierové sily KFOR, ktoré v Kosove pôsobia pod vedením NATO, v nedeľu na mostoch cez rieku Ibar postavili barikády a pri moste v blízkosti štvrte v srbskej časti mesta, ktorú obývali Albánci, rozmiestnili desiatky terénnych vozidiel a obrnených transportérov. "Dúfame, že barikády nebudú nutné, ale sme pripravení reagovať," povedal Verwichte.
V Kosove po vojne zostalo približne 120 tisíc Srbov. Predpokladá sa, že Srbi na severe provincie by sa mohli chcieť od Kosova odtrhnúť, alebo deklarovať, že chcú zostať súčasťou Srbska.
Záložníci srbskej armády sa pokúšali dostať do Kosova
Niekoľko stoviek záložníkov srbskej armády sa v nedeľu pokúšalo dostať do Kosova krátko pred očakávaným vyhlásením nezávislosti tejto juhosrbskej provincie. Informovala o tom srbská tlačová agentúra Beta. Muži oblečení vo vojenských uniformách prerazili cez kordóny srbskej polície, ale na druhej strane administratívnej hranice ich zastavila kosovská polícia. Bývalí príslušníci armády, ktorí bojovali v Kosove vo vojne v rokoch 1998-99, tak protestovali proti očakávanému schváleniu nezávislosti v kosovskom parlamente. Mnohí Srbi považujú Kosovo za kolísku svojho národa.
Vladyka vyzýva na ozbrojený odpor
Srbský vladyka Artemije však vyzýva na ozbrojený odpor. "Srbsko by malo nakúpiť najmodernejšie zbrane od Ruska aj iných krajín a vyzvať Rusko, aby poslalo dobrovoľníkov a rozmiestnilo v Srbsku svoje jednotky," uviedol 73-ročný Artemije, ktorý vyhlásenie nezávislosti Kosova označil za "dočasnú okupáciu".
Srbská tlač v nedeľu ostro odmietla chystanú nezávislosť juhosrbskej provincie aj podporu, ktorú tomuto kroku prejavujú USA a Európska únia. Viac si prečítajte tu.
Slovensko nezávislosť Kosova neuzná
Slovensko podľa ministerstva zahraničných vecí zatiaľ neuzná srbskú provinciu Kosovo ako nezávislý štát. Dnešné jednostranné vyhlásenie nezávislosti kosovským parlamentom vzalo ministerstvo iba na vedomie. Ďalší postup Slovensko zváži podľa vývoja udalostí a postupu medzinárodných organizácií. Podľa ministra Jána Kubiša bude ďalší postoj Slovenska ku Kosovu známy v priebehu najbližších štyroch mesiacov.
"Ministerstvo zahraničných vecí zobralo na vedomie jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosovom. Slovenská republika zatiaľ neuvažuje, že by uznala Kosovo na základe tohto vyhlásenia," uviedlo ministerstvo v tlačovom stanovisku. Slovensko tak zatiaľ napríklad s Kosovom nenadviaže diplomatické styky, dodal Kubiš na tlačovej konferencii.
Bratislava by si mala ujasniť názor na Kosovo v priebehu 120 dní, teda počas plánovaného prechodného obdobia, kedy sa očakáva odovzdávanie právomocí pri správe provincie z OSN na misiu EÚ a kosovské autority. "Toto obdobie je obdobím, ktoré nám musí stačiť na reflexiu a na prijímanie ďalších záverov," povedal minister.
Minister ďalej vyhlásil, že Európska únia zrejme v pondelok zoberie vyhlásenie nezávislosti Kosova na vedomie. Slovensko bude podľa neho presadzovať, aby v správe provincie naďalej pôsobili medzinárodné organizácie.
Bush: Musí sa to vyriešiť v záujme stability Balkánu
Americký prezident George W. Bush v nedeľu povedal, že podporuje plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho na poskytnutie nezávislosti Kosovu, ktoré sa chce stať najnovším štátom na mape sveta. "Náš postoj ku Kosovu je taký, že jeho štatút sa musí vyriešiť v záujme stability Balkánu.
Po druhé, rozhodne podporujeme Ahtisaariho plán," povedal Bush s odkazom na plán navrhujúci "nezávislosť pod medzinárodným dohľadom", ktorý predložil bývalý fínsky prezident a osobitný splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari. "Po tretie, povzbudzuje nás fakt, že kosovská vláda jasne deklarovala svoju ochotu a túžbu podporovať práva Srbov v Kosove," povedal Bush počas návštevy Afriky.
"Sme zároveň presvedčení, že je v záujme Srbska integrovať sa do Európy. Srbský ľud si tiež môže byť istý, že Amerika je jeho priateľom," povedal americký prezident. "USA budú spolupracovať so spojencami a urobia všetko, čo môžu, aby zabezpečili, že nepríde k násilnostiam," povedal Bush novinárom.
Na otázku, či Spojené štáty uznajú Kosovo, Bush odpovedal: "Navrhujem vám, aby ste si preštudovali Ahtisaariho plán." Ahtisaari predložil svoje návrhy začiatkom minulého roka a vyzval, aby sa Kosovu udelila nezávislosť pod medzinárodným dohľadom. Kosovo, ktorého populáciu tvoria prevažne etnickí Albánci, je pod správou OSN od roka 1999, kedy letecká kampaň NATO zastavila tvrdé zákroky bezpečnostných síl režimu Slobodana Miloševiča proti kosovským separatistom.
Írsky minister odporúča Kosovo uznať
Írsky minister zahraničných vecí Dermot Ahern v nedeľu povedal, že jeho krajina má v úmysle uznať nezávislosť Kosova, ktorú sa chystá vyhlásiť nedeľňajšie mimoriadne zasadanie kosovského parlamentu. "Budem odporúčať írskej vláde, aby sme uznali Kosovo," povedal Ahern pre rozhlasovú stanicu RTE. Šéf írskej diplomacie povedal, že by bolo lepšie, ak by o štatúte Kosova rozhodla rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, ale nebolo to možné vzhľadom na ruské právo veta. Dodal, že "jasnou skutočnosťou" je to, že Srbsko Kosovo v podstate stratilo v 90-tých rokoch tým, že sa dopustilo etnických čistiek.
Británia považuje kosovskú deklaráciu o nezávislosti za "dôležitú zmenu", ale podrobnejšie sa o tomto kroku vyjadrí až po pondelkovej schôdzke v Bruseli, uviedla v nedeľu hovorkyňa britského ministerstva zahraničia. "Je to očividne dôležitá zmena, ktorá vytvára nový kontext pre štatút Kosova," povedala hovorkyňa. V pondelok sa v Bruseli stretnú ministri zahraničných vecí Európskej únie, aby diskutovali o otázke kosovskej nezávislosti.
Osem kongresmanov žiada v liste Busha, aby neuznal Kosovo
Kongresmani v ňom vyjadrujú názor, že USA musia prehodnotiť svoju politiku týkajúcu sa Kosova, a podporujú ďalšie rokovania z obáv, že súčasná americká politika môže vyústiť do násilia. Viac o liste si prečítajte tu.
Klaus: Môže to vyvolať dominový efekt
Český prezident Václav Klaus v nedeľu varoval, že nezávislosť Kosova by mohla vyvolať dominový efekt v Európe. "Niektoré časti iných štátov môžu zrazu prísť na to, že im to tak úplne nevonia v tom väčšom štáte, v ktorom sa dodnes nachádzajú," povedal Klaus pre českú televíznu stanicu Prima. Podľa vicepremiéra pre európske záležitosti Alexandra Vondru Česká republika nezávislosť Kosova uzná, ale pravdepodobne až ako jedna z posledných krajín Európskej únie, informoval český internetový portál iDnes.
Rusko kosovský krok odsúdilo
Rusko odsúdilo dnešné vyhlásenie nezávislosti juhosrbskej provincie Kosovo a vyzvalo na zvolanie mimoriadnej schôdze Bezpečnostnej rady OSN.
Moskva zároveň opätovne zdôraznila svoj odmietavý postoj k odtrhnutiu Kosova od Srbska.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stanovisku podporilo Srbsko s tým, že "iba žiada o zachovanie svojej územnej celistvosti".
Predstavitelia Európskej únie po schválení deklarácie o nezávislosti Kosova vyzvali na pokoj v regióne.
"Apelujeme na všetky strany v Kosove i v regióne, aby zostali pokojné a neodpovedali na žiadne provokácie," uviedol hovorca EÚ Jens Mester. Zároveň dodal, že "medzinárodné spoločenstvo nebude tolerovať žiadne násilné akcie v Kosove."
Predstavitelia NATO uviedli, že budú v Kosove naďalej zaisťovať bezpečnosť.
Autor: Priština, ks